لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

سودان خواستار کمک چين برای حل اختلاف نفتی شد


سودان خواستار کمک چين برای حل اختلاف نفتی شد
سودان خواستار کمک چين برای حل اختلاف نفتی شد

سودان از چین درخواست کرده است به حل اختلاف دیرینه در مورد درآمدهای نفتی با سودان جنوبی کمک کند، در حالی که جنوب می گوید منابع دیگری را برای درآمد جستجو می کند.

در پی دیدارهایی در پکن در روز سه شنبه، علی محمد کارتی وزیر امور خارجه سودان گفت کشور او در حالی که سعی دارد به بن بست پایان دهد با شریکان دیگر نیز رایزنی خواهد کرد.

سودان جنوبی تولید نفت را در ماه ژانویه متوقف ساخت و سودان را به سرقت بیش از ۸۰۰ میلیون دلار نفت که از طریق لوله های شمال حمل می شد متهم کرد.

معاون وزارت دارائی سودان جنوبی روز دوشنبه گفت ذخایر ارزی کشور برای یک سال کافی است، اما قطع جریان نفت دولت را ناچار ساخته است هزینه را کاهش دهد و بجستجوی راه های دیگری برای کسب در آمد بپردازد.

خرطوم گفته است نفت را به این دلیل ضبط کرد که سودان جنوبی عوارض درخواستی را برای استفاده از خطوط لوله و تاسیسات صدور نپرداخته بود.

بیش از ۷۰ درصد نفت سودان اینک به سودان جنوبی تعلق دارد، اما کشور جدید برای صدور آن باید به خطوط لوله ای به شمال می رود متکی باشد.

هر دو کشور بشدت به درآمدهای نفتی متکی هستند، و اختلاف رو به گسترش بر این هراس که آنها ممکن است در آستانه جنگ باشند افزوده است.

چین بزرگترین خریدار نفت سودان است.

XS
SM
MD
LG