لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

اتحادیه اروپا از چاد می خواهد رییس جمهوری سودان را دستگیر کند


اتحادیه اروپا از چاد خواسته است عمر البشیر، رییس جمهوری سودان، را دستگیر کند و او را به دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی تحویل دهد.

کاترین آشتون، مسئول امور خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه در بیانیه ای از چاد خواست به تعهدات خود برای دستگیری و تحویل دادن کسانی که تحت پیگرد دادگاه بین المللی قرار دارند، احترام بگذارد.

بشیر روز چهارشنبه برای دیدارهایی با رهبران منطقه ای وارد چاد شد. این نخستین سفر او به کشوری است که دادگاه بین المللی را به رسمیت می شناسد.

وزیر کشور چاد گفته است بشیر در چاد دستگیر نخواهد شد. او گفت چاد سعی دارد مناسبات با سودان را پس از سال ها خصوصت ترمیم کند.

دادگاه بین المللی سال پیش حکم دستگیری عمر بشیر را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در منطقه دارفور سودان صادر کرد. هفته پیش دادگاه، نسل کشی را نیز به فهرست اتهامات افزود.

بشیر هنگام ورود به چاد به خبرنگاران گفت سودان و چاد اختلافات خود را برطرف کرده اند و مناسبات آنها وارد مرحله جدیدی شده است.

پیش از سفر بشیر، سودان گفت چندین رهبر شورشی مهم چاد را که در آن کشور زندگی می کردند اخراج کرده است. این اقدام امتیازی به چاد محسوب می شود. دو کشور اغلب یکدیگر را به حمایت از گروه های شورشی طرف دیگر متهم کرده اند.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا اختیار ندارد احکام دستگیری ها را اجرا کند و فقط می تواند کشورهای عضو را تشویق کند یک مظنون را برای مجازات تحویل دهند.

سازمان ملل متحد می گوید جنگ و خشونت در دارفور ۳۰۰ هزار تن را کشته و بیش از ۲ میلیون و ۷۰ هزار نفر را دربدر کرده است. سودان می گوید تعداد کشته شدگان ۱۰ هزار تن است.

XS
SM
MD
LG