لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

مذاکره رهبران سودان شمالی و جنوبی


عمر البشیر رییس جمهوری سودان و سالوا کییر (چپ) اولین معاون رییس جموری و فرماندار جنوب سودان در کاخ ریاست جمهوری در خارطوم، سودان. ۷ فوریه ۲۰۱۱
عمر البشیر رییس جمهوری سودان و سالوا کییر (چپ) اولین معاون رییس جموری و فرماندار جنوب سودان در کاخ ریاست جمهوری در خارطوم، سودان. ۷ فوریه ۲۰۱۱

مقام های شمال و جنوب سودان، پیش از اعلام استقلال کشور سودان جنوبی به مذاکره خواهند پرداخت.

در حالی که قرار است جنوب سودان روز شنبه، استقلال خود را از شمال اعلام کند، رهبران این دو منطقه قصد دارند پیش از آن در اتیوپی ملاقات و در مورد مسایلی که همچنان حل نشده است گفتگو کنند. عمر البشیر، رییس جمهوری سودان و سالوا کییِر رهبر جنوب سودان، روز دوشنبه در آدیس آبابا ملاقات خواهند کرد. از جمله مسایلی که دو رهبر در مورد آن مذاکره خواهند کرد اختلافات مرزی و شرایط شهروندی خواهد بود. ملاقات دو رهبر پس از هفته ها درگیری در مناطق جنوبیِ کوردفان و آبیه سودان صورت می گیرد. این درگیری ها منجر به گریختن جمعیت زیادی از مردم این مناطق از خانه های خود شده و به نگرانی ها در مورد آغاز دوباره جنگ داخلی در آن کشور دامن زده است.

عمر البشیر به ارتش شمال دستور ادامه جنگ در کوردوفان جنوبی را صادر کرده و گفته است تا زمانی که شورشیان در آنجا هستند جنگ ادامه خواهد داشت.

مقام های ارتش سودان جنوبی روز یکشنبه گفتند امکان گسترده شدن درگیری ها به سایر مناطق از نیل آبی تا دارفور وجود دارد، مگر اینکه آتش بس اعلام شود.

شمال و جنوب سودان درگیر جنگ داخلی ۲۱ ساله ای بوده اند که در سال ۲۰۰۵ با امضای قرارداد صلح پایان یافت. جنوب سودان در یک همه پرسی در ماه ژانویه به جدایی از شمال رای داد.

XS
SM
MD
LG