لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

نمايندگان شمال و جنوب سودان در مورد منطقه نفتخیز ابیه به توافق رسيدند


نمايندگان شمال و جنوب سودان در مورد منطقه نفتخیز ابیه به توافق رسيدند
نمايندگان شمال و جنوب سودان در مورد منطقه نفتخیز ابیه به توافق رسيدند

گفت و گوهای نمایندگان شمال و جنوب سودان در مورد حل مشکل دیرپای منطقه نفتخیز ابیه در جنوب سودان به نتيجه رسيد و دو طرف به توافقی چشمگير سه هفته قبل از اعلام استقلال جنوب سودان، دست يافتند.

نشست پیرامون دستیابی به توافق میان نمایندگان شمال و جنوب سودان که در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی جریان داشت، روز یکشنبه با پیش کشیدن پرسش چگونگی پاسداری از مرزهای شمال پس از به استقلال رسیدن جنوب در تاریخ ۹ ژوئیه به بن بست برخورد؛ اما ادامه گفت و گوها در روز دوشنبه این بن بست را نیز شکسته و هر دو سوی مذاکرات تواستند بیانیه مشترک توافق را امضاء کنند.

تابو امبکی، ريیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، که رهبری این مذاکرات را بر عهده داشت، از طریق ویدیو کنفرانس گزارشی کوتاه از این توافق را به آگاهی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد رساند. دو طرف توافق کردند که منطقه غيرنظامی اعلام شود و نیروهای پاسدار صلح اتيوپی مسؤليت امنیت و صلح را در منطقه ابیه، به عهده گيرند. همچنين شورايی متشکل از يک نماينده از شمال و يک نماينده از جنوب به همراه نماينده ای از اتحاديه آفريقا امنيت و ثبات در منطقه ابيه را تحت نظر خواهد گرفت.

توافق تاريخی با استقبال هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روبرو شد که متذکر شد آزمايش واقعی پيمان امضاء شده به متعهد ماندن هردو طرف به اجرای آن در روزهای آينده، بستگی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG