لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

احتمال شروع جنگ داخلی در سودان


کودکان در خارج از کمپ مندلا در ابیا در جنوب سودان به بازی مشغول هستند. ۲۲ مه ۲۰۱۱
کودکان در خارج از کمپ مندلا در ابیا در جنوب سودان به بازی مشغول هستند. ۲۲ مه ۲۰۱۱

حکومت مستقر در شمال سودان می گوید، کنترل منطقه مورد اختلاف «ابایه» را به دست آورده است. حکومت مستقر در جنوب سودان خود را برای استقلال کامل از شمال در نهم جولای آماده می کند، و این اتفاق ممکن است به شروع جنگ داخلی دیگری بین شمال و جنوب سودان منجر شود.

حکومت های مستقر در جنوب و شمال سودان در مورد مالکیت منطقه نفت خیز ابایه اختلاف دارند. امین حسن عمر، یکی از وزرای ارشد حکومت شمال سودان می گوید، نیروهای شمال منطقه «ابایه» را از وجود قوای جنوب پاکسازی کرده اند.

تانک های ارتش شمال سودان بعد از تهاجمی که به تار و مار شدن نیروهای حکومت جنوب آن کشور و فراری دادن تقریبا تمام ساکنان آن منطقه انجامید، از خیابان های عمده ترین شهر ناحیه «ابایه» عبور کرده اند.

عمر البشیر، رییس جمهوی سودان، هشدار داده در صورتیکه جنوب از ادعای مالکیت خود بر منطقه ابایه دست بر ندارد، از شناسایی جنوب به عنوان کشوری مستقل خودداری خواهد کرد. قرار بود همه پرسی در مورد تعیین مالکیت منطقه ابایه در ماه ژانویه برگذار شود، اما به دلیل اختلاف دو طرف در مورد اینکه چه کسانی می توانند در آن شرکت کنند، انجام نشد.

واشنگتن از رهبران شمال و جنوب سودان خواسته است به مظنور کاهش تنش ها «بلافاصله» با یکدیگر ملاقات کنند.

قرارداد آتش بسی که ۶ سال پیش بین نیروهای شمال و جنوب سودان به امضا رسید، بعد از ۲۱ سال به جنگ داخلی آن کشور پایان داد و در همه پرسی ۵ ماه پیش اکثر قریب به اتفاق ساکنان جنوب به جدایی آن از شمال سودان رای دادند.

XS
SM
MD
LG