لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

حمله پلیس سودان به معترضین


آرشیو
آرشیو

نیروهای امنیتی سودان معترضین در یک گردهمایی ضد دولتی در جنوب خرطوم را هدف ضرب و شتم قرار دادند و ده ها نفر را دستگیر کردند.
شاهدان می گویند حدود ۵۰۰ پلیس، که بسیاری باتون در دست داشتند، روز چهارشنبه دقایقی پس از آغاز گردهمایی در میدان ابو زنجیر پایتخت، به معترضین حمله کردند.
معترضین در زمان کوتاه اعتراض، خواهان سرنگونی عمر البشیر رییس جمهوری شدند.
یک سخنگوی حزب اوپوزیسیون «امت» گفت پلیس سه برگزار کننده، یکی از حزب بعث و دو نفر از حزب کمونیست، را پیش از تظاهرات دستگیر کرد.
سخنگوی یک ائتلاف اوپوزیسیون بنام «نیروهای اجماع ملی» گفت مردم تونس، همانند آنچه در مصر و تونس انجام گرفت، به نبرد برای تغییر و دمکراسی ادامه خواهند داد.
از زمان قیام های عمومی در مصر و سودان شمار تجمعات ضد دولتی در سودان افزایش یافته است، اما نیروهای امنیتی بسرعت برای متوقف ساختن آن ها وارد عمل شده اند.
روز سه شنبه، پلیس به گروهی از زنان که سعی داشتند در حومه خرطوم جمع شوند حمله برد و بیش از ۴۰ نفر را دستگیر کرد.
زنان برای اعتراض به تجاوز جنسی و نقض حقوق بشر در «اومدورمان» جمع شدند. آنها همچنین می خواستند وضعیت یک فعال زن را که گویا پس از دستگیری در ماه گذشته مورد تجاوز جنسی قرار گرفت، برجسته کنند.
عمر البشیر از زمان بدست گرفتن قدرت در یک کودتا در سال ۱۹۸۰ بر سودان حکومت کرده است. او در انتخابات آوریل گذشته، که بگفته ناظران آمریکایی و اروپایی در آن معیارهای بین المللی رعایت نشد، بار دیگر به ریاست جمهوری برگزیده شد.

XS
SM
MD
LG