لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

کشته شدن ۶ تن در آستانه همه پرسی سودان


کشته شدن ۶ تن در آستانه همه پرسی سودان
کشته شدن ۶ تن در آستانه همه پرسی سودان

مقام های نظامی در جنوب سودان می گویند در زد و خورد بین شورشیان و ارتش خلق سودان، دست کم ۶ تن کشته شده اند.

به گفته یک مقام ارتش آزادیبخش مردم سودان، زد و خوردها در روزهای جمعه و شنبه بین ستیزه گران وفادار به «گاتلوآک گای»، رهبر شورشی و نیروهای ارتش در ایالت نفتخیز «یونیتی» در ناحیه مرزی شمال و جنوب روی داد و شش شورشی کشته شدند.

وی می گوید شورشیانی که پیشنهاد بخشودگی دولت سودان جنوبی را نپذیرفته اند سعی دارند همه پرسی را که قرار است روز یکشنبه آغاز شود مختل کنند.

همه پرسی بخشی از قرارداد صلح سال ۲۰۰۵ است که به جنگ داخلی بین شمال و جنوب سودان پایان داد و به رای دهندگان فرصت می دهد بین اتحاد با بقیه سودان یا جدایی برای تشکیل یک کشور مستقل، یکی را انتخاب کنند. انتظار می رود آنها به استقلال رای بدهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به نبود توافق درباره آینده منطقه نفتخیز آبیان ابراز نگرانی کرده است. قرار بود در آبیان در مورد پیوستن به شمال یا جنوب همه پرسی جداگانه ای انجام گیرد، اما به دلیل اختلاف بر سر این که چه کسی می تواند رای دهد، رای گیری به تاخیر افتاد.

این اختلاف این نگرانی را به وجود آورده است که بدون توجه به نتیجه همه پرسی، سودان ممکن است به جنگ داخلی بازگردد.

عمر البشیر، رییس جمهوری برای کاهش هراس گفته است شمال استقلال جنوب را، اگر مردم آن را انتخاب کنند، جشن خواهد گرفت.

مرکز کارتر در آمریکا ۱۰۰ ناظر برای نظارت بر رای گیری در سودان و در حوزه های خارج از کشور ۱۰۰ ناظر اعزام کرده است.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید هر روز به طور متوسط ۲ هزار نفر برای شرکت در همه پرسی به جنوب رفته اند. نزدیک به چهار میلیون نفر از ساکنان جنوب سودان برای شرکت در همه پرسی یک هفته ای ثبت نام کرده اند.

XS
SM
MD
LG