لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

رییس جمهوری سودان برای یک دوره پنج ساله دیگر سوگند یاد می کند


عمر بشیر، رییس جمهوری سودان، برای یک دوره پنج ساله دیگر سوگند یاد کرده است.

در پی انتخاباتی که با تحریم و اتهام تقلب همراه بود، بشیر، با ردای سفید سنتی و عمامه، روز پنحشنبه در مراسمی در پارلمان آیین تحلیف به جای آورد.

رهبران شش کشور آفریقای حضور داشتند، در حالی که کشورهای غربی دیپلمات های نه چندان بلند پایه خود را فرستاده بودند.

سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت ها وسازمان ملل متحد خواسته بود انتخابات سودان را به این دلیل که عمر البشیر تحت پیگرد دادگاه بین المللی قرار دارد تحریم کنند.

دادگاه، بشیر را به هدایت کمپینی از تجاوز جنسی، قتل و جرائم دیگر علیه غیر نظامیان در دارفور متهم کرده است. دولت سودان هفت سال است که در آنجا با شورشیان می جنگد.

سودان دادگاه بین الملی را به رسمیت نمی شناسد و حاضر نیست با آن همکاری کند.

بشیر در سخنانی در مراسم تحلیف عهد کرد که «بازگشتی به جنگ» در جنوب سودان در کار نخواهد بود و گفت همه پرسی در مورد استقلال جنوب به موقع برگزار خواهد شد.

قرار است مردم جنوب سودان در ژانویه آینده به این موضوع که آیا از بقیه کشور جدا شوند یا نه رای بدهند. همه پرسی بخش اصلی قرار داد صلح سال ۲۰۰۵ است که به جنگ داخلی شمال و جنوب سودان پایان داد.

بشیر، که از هنگام به دست گرفتن قدرت در کودتایی در سال ۱۹۸۹ بر سودان حکومت کرده است، در ماه آوریل با ۶۸ درصد آرا دوباره انتخاب شد. اکثر احزاب مخالف انتخابات را به طور کامل یا محدود تحریم کردند و گفتند حزب کنگره ملی رییس جمهوری در نتایج رای گیری دستکاری کرد.

XS
SM
MD
LG