لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

حدود ۴۰ کشته در درگیری میان قبیله های متحد با جنوب و شمال سودان


حدود ۴۰ کشته در درگیری میان قبیله های متحد با جنوب و شمال سودان
حدود ۴۰ کشته در درگیری میان قبیله های متحد با جنوب و شمال سودان

مسوولات سودانی می گویند سه روز درگیری شدید در منطقه مورد اختلاف آبیه، ۳۶ کشته برجای گذاشته است. این درحالی است که رای دهندگان در جنوب سودان همچنان برای شرکت در یک همه پرسی تاریخی که سرنوشت استقلال جنوب این کشور را تعیین می کند، به پای صندوق های رای می روند.

رهبران قبیله مسيريه متحد با شمال سودان و قبیله نگوک دینکا که با جنوب سودان مرتبط هستند، روز دوشنبه انگشت اتهامات در مورد ادامه خشونت ها در آبیه را به سوی یکدیگر نشانه گرفتند. این منطقه دارای ذخایر غنی نفت است و در مرز شمال و جنوب سودان واقع شده است.

مارتین نسیرکی، یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت این سازمان میزان گشت های امنیتی در منطقه آبیه را افزایش داده است. او گفت سازمان ملل متحد به شدت نگران درگیری ها است و در حال شمارش تعداد کشته شدگان است.

سودان دارای جنگ داخلی ۲۱ ساله بود. تحلیلگران می گویند آبیه مسئله دارترین منطقه مورد مناقشه میان شمال و جنوب است. این منطقه قرار بود یک همه پرسی جداگانه در مورد آینده خود برگزار کند. اما تاریخ برگزاری این رفراندوم به طور نامحدودی به تعویق افتاده است.

از سوی دیگر گزارش ها حاکی از آن است که رای گیری در جنوب سودان به طور آرامی پیش می رود. کمیسیون رفراندوم جنوب سودان می گوید بیست درصد رای دهندگان ثبت شده، حدود ۷۵۰ هزار نفر- روز یکشنبه ، روز آغاز رای گیری ها ، آراء خود را به صندوق های رای ریختند. رفراندوم تا روز شنبه ادامه دارد و رای گیری در بیشتر مناطق در صلح برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG