لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

واشنگتن پست: حذف يارانه ها بر طبقه متوسط ايران فشار وارد می آورد


واشنگتن پست: حذف يارانه ها بر طبقه متوسط ايران فشار وارد می آورد
واشنگتن پست: حذف يارانه ها بر طبقه متوسط ايران فشار وارد می آورد

فشار ناشی از حذف يارانه ها بر طبقه متوسط در ايران، بازتاب نامه يکی از اصلاح طلبان تازه آزاد شده به رييس صدا و سيمای جمهوری اسلامی و پيوند نزديک دولت تهران با يکی از هم پيمانان آمريکا در منطقه در کانون توجه مطبوعات قرار دارد.

واشنگتن پست نوشته است حذف يارانه دولتی از بسياری از کالاهای مصرفی مردم، بيشترين فشار را بر طبقه متوسط ايران، وارد می آورد. تامس اردبرينک يادآوری می کند که طبقه متوسط جامعه شهری ايران همان گروهی هستند که يکسال پيش، ستون فقرات جنبش مخالفت با احمدی نژاد را تشکيل می دادند. وی می افزايد حذف يارانه و ده برابر شدن بهای بعضی از کالاها شکاف ميان رهبران جمهوری اسلامی و طبقه متوسط بر سر شيوه حکومت را عميق تر خواهد کرد. اردبرينک به نقل از مهدی، فرزند يکی از شهدای جنگ ايران و عراق، نوشته است اگر به رهبران کشور نشان دهيم که انقلاب در کجا دچار خطا شده است، ما را تنبيه می کنند. وی می گويد من به انقلابی که پدرم از آن پشتيبانی کرد، می بالم، اما نه به آنچه که امروز بر سر انقلاب آمده است. به گفته اين جوان سی ساله ايرانی، کشور اکنون به يک دولت مسؤل با آزادی های فردی و روابط دوستانه با جهان، نياز دارد. نسل جوان و طبقه متوسط همپای جوانان ديگر کشورها پيش رفته است و می خواهد که دولت نيز خود را به پای دنيای مدرن برساند.

روزنامه لوموند چاپ پاريس با انتشار نامه علی شکوری راد به عزت اله ضرغامی نوشته است نامه اين عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت به رييس صدا و سيمای جمهوری اسلامی پاسخی است به حکم اخير دولت جمهوری اسلامی در مورد منع شهروندان ايرانی از تماس با شصت سازمان و رسانه بين المللی از جمله بی بی سی، راديو فردا و صدای آمريکا و متهم کردن خاطيان به همکاری با سازمان های بيگانه برای براندازی حکومت. علی شکوری راد، فعال اصلاح طلب که به جرم مصاحبه با رسانه های فارسی زبان از جمله بی بی سی زندانی بود، و چند روز پيش از زندان اوين آزاد شد، در نامه به ريس راديو و تلويزيون دولتی ايران از وی خواسته است تا سهم و حق ۱۳ ميليون رأی دهنده مخالف احمدی نژاد را به منتقدين دولت و وضع موجود بدهد.

اما لس آنجلس تايمز می نويسد اتخاذ سياست مرزهای باز ميان ايران و گرجستان، از جمله حذف رواديد ورود و از سرگيری پرواز های مستقيم بين تهران و تفليس، موجب نگرانی مقامات واشنگتن از نزديک شدن ايران به يکی از هم پيمانان آمريکا در منطقه قفقاز، شده است.

XS
SM
MD
LG