لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۵۱

ابهام در یارانه ها، و عدم حمایت دولت از اشتغال


محمد حسین نژاد فلاح، نماینده مجلس شورای اسلامی، از بیکاری به عنوان معضل آزار دهنده یاد می کند و از مسئولان امر می پرسد با عدم حمایت از تولید کنندگان، و صادر کنندگان چگونه می توان، معضل خانمان سوز بیکاری را ریشه کن کرد و تاکی باید در حسرت حمایت دولت در این زمینه بود.

هم زمان محمد عباسی، وزیر تعاون، که رسما متولی اشتغال کشور است، گفت جریان اشتغال در حوزه تعاون، با ایجاد تشکل ها تقویت می شود. وزیر تعاون، با تاکید بر فرهنگ کار در جامعه این فرهنگ را در جامعه ضعیف دانست و افزود کسی که فکر کند نباید کار کند و بر خلاف مکتب اسلام که کار را جوهر انسان می داند کار را عذاب بداند نمی تواند رشد کند.

آقای وزیر در حالی این سخنان را بیان می کند که منابع خبری داخل کشور درخواست سابقه کار از سوی بنگاه ها و شرکت های تولیدی را از مهم ترین چالش های فعلی بازار کار، ارزیابی می کنند، و موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بزرگ ترین چالش اقتصاد ایران را پایین بودن شاخص بهره وری می داند.

این در شرایطی است که هنوز زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، که آقای احمدی نژاد از آن به عنوان جراحی بزرگ اقتصاد ایران نام برده بود، در پرده ای از ابهام قرار دارد.

در حالی محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری، در امور مجلس از آغاز اجرای مرحله اول طرح هدفمندی در خرداد ماه سخن می گوید که، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، اعلام کرد هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سال جاری اجرا می شود.

انتشار این خبر را عده ای از آگاهان از عوامل رشد شاخص بورس تهران دانستند. شاخص بورس تهران روز سه شنبه با افزایش قیمت سهام مواجه شد.

در همین حال جهان نیوز از نقش آقای مشایی در ارائه مجوز به یک فعالیت اقتصادی غیر قانونی پرده برداشت.

افزایش بهای بنزین سهمیه ای به ۱۴۰ تومان و کاهش سهیمه بنزین طی ۳ ماه آتی از طرف یک مقام مسئول تکذیب شد.

در حالی که گزارش ها حکایت از دستیابی حداکثر ۵۰ درصدی اهداف برنامه چهارم توسعه دارد، براساس آمارهای سازمان بنادر کلیه فعالیت های نفتی در بنادر کاهش یافته و به گفته عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، اقتصاد نفتی ایران در برداشت از منابع مشترک نفت و گاز کشور ۱۰ سال از همسایگان عقب افتاده است.

به نوشته خبر آن لاین، ارزش کالاهای صادراتی ایران برای نخستین بار در ۱۲ سال اخیر سقوط کرده است. هر چند سکه طلا، روز سه شنبه تا مرز ۳۰۰ هزار تومان پیش رفت. 

XS
SM
MD
LG