لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

طرح جدید دولت: کارت «سهمیا» به جای یارانه نقدی


نمونه طراحی شده برای کارت اعتباری انرژی «سهمیا»
نمونه طراحی شده برای کارت اعتباری انرژی «سهمیا»
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از تهیه طرحی خبر داد که براساس آن، کارت اعتباری انرژی با عنوان «سهمیا» با قابلیت فروش سهمیه های سوخت، جایگزین یارانه نقدی می شود.

به گزارش ایرنا، نصرت الله سیفی با تشریح جزئیات آن گفت که طرح کارت اعتباری انرژی می تواند در قالب قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شود و مشکلات و پیامدهای منفی پرداخت یارانه نقدی را نداشته باشد.

سیفی مزیت اصلی این طرح را جلوگیری از تزریق حجم بزرگ نقدینگی در جامعه و پیشگیری از گسترش تورم دانست. به گفته او سالیانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق پرداخت نقدی یارانه ها در بازار پول ایران توزیع می شود که به شدت تورم زا است.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در ادامه گفت برای اجرای این طرح موافقت بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و هیات دولت نیاز است که هنوز در این خصوص مذاکره ای انجام نشده است، اما زیرساخت های فنی برای اجرای این طرح آماده است و حداکثر در ظرف ۶ ماه می توان آن را فراهم کرد.

طبق قانون هدفمندی یارانه ها، دولت باید هر ماه مبلغی را برای جبران هزینه های حذف یارانه ها به گروه های اجتماعی نیازمند پرداخت کند که به گفته کارشناسان موجب تورم شده و دولت را نیز با کمبود بودجه مواجه کرده است.

بنزین لیتری ۲ هزار تومان

به گفت سیفی، براساس قانون هدفمندی یارانه ها، باید تا دو سال آینده نرخ بنزین به سطح قیمت فوب خلیج فارس برسد، بنابراین اگر قرار باشد طرح کارت اعتباری انرژی در سال آینده اجرا شود باید بنزین با نرخ لیتری دو هزار تومان از طریق این کارت ارایه شود.

وی افزود: براین اساس، ماهانه ۱۰۰ لیتر بنزین برای یک خانواده ۴ نفره با قیمت لیتری ۲ هزار تومان شارژ می شود که البته تا سقف ۱۰۰ لیتر نیازی به پرداخت پول نمی باشد، اما در صورت مصرف بیش از ۱۰۰ لیتر باید به ازای هر لیتر اضافه، ۲ هزار تومان به صورت نقدی پرداخت کند.
XS
SM
MD
LG