لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

دیدگاه| گزینه ترامپ برای عربستان سعودی، در امور حزب الله و ایران خبره است


ژنرال آمریکایی بازنشسته جان ابی زید، گزینه پرزیدنت ترامپ برای مقام سفیر آمریکا در عربستان سعودی

گزارشی از ست فرنتزمن در روزنامه جروزالم پست

ژنرال آمریکایی بازنشسته جان ابی زید، گزینه پرزیدنت ترامپ برای مقام سفیر آمریکا در عربستان سعودی، از مخالفان برنامه هسته ای ایران بوده است، ولی در عین حال از اسرائیل خواستار خویشتنداری در مقابله با آن شده بود. این فرمانده نظامی آمریکایی به عنوان عضو ناظر سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۵ شاهد بعضی از نخستین حملات تروریستی حزب الله بوده و درباره خطر تروریسم در منطقه صحبت کرده است. معرفی او برای پیشبرد تلاش های دیپلماتیک آمریکا در ریاض در مقطعی حیاتی از روابط آمریکا و سعودی صورت می گیرد. آمریکا سال ها سفیری در ریاض نداشته است. او که پیشتر فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) بود، سابقه ای طولانی در خاورمیانه و جنگ های آن منطقه دارد.

ژنرال ابی زید لبنانی تبار است و عربی را به خوبی حرف می زند. او در شرایطی که آمریکا درگیر چند جنگ در منطقه بود، رهبری سنتکام را برای طولانی ترین مدت در دست داشت.

ابی زید برنامه هسته ای ایران را خطری برای منطقه توصیف کرده بود، اما در سال ۲۰۰۷ گفته بود آمریکا باید بیاموزد با یک ایران هسته ای کنار بیاید. فرمانده نظامی پرسابقه آمریکا، در آن سال در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» گفته بود ایالات متحده همین کار را در برابر چین و روسیه انجام داده بود. ابی زید سال ۲۰۰۸ در کنفرانسی برای تفنگداران دریایی آمریکا گفته بود: «اسرائیلی ها با قابلیت های نظامی شان توان وارد آوردن ضربه ای اساسی بر برنامه هسته ای ایران را دارند.»

ابی زید سال ۲۰۰۸ در «شورای منطقه اقیانوس آرام» تاکید داشت بازدارندگی در برابر ایران کارآیی خواهد داشت: «ایران کشوری با مراکز متفاوت قدرت است که با هم رقابت می کنند.»

او گفته بود ایران احتمالا علاقه ای به آغاز یک جنگ هسته ای ندارد: «با این وجود ما و اسرائیلی ها باید یک مکالمه خیلی روشن داشته باشیم که در صورت دستیابی ایران به جنگ افزار هسته ای چه خواهیم کرد. طی ۲۰ سال آینده روابط ما با اسرائیل از یک ائتلاف موجود به یک ائتلاف دور از اشتباه بدل خواهد شد.»

به نظر می رسد منظور ژنرال ابی زید دفاع آمریکا از اسرائیل، در صورت وقوع یک حمله احتمالی از سوی ایران بوده است.

ژنرال جان ابی زید در سال ۲۰۰۶ در گزارشی به کنگره درباره جنگ دوم اسرائیل با حزب الله، نسبت به خطر رشد آن گروه هشدار داده و گفته بود حزب الله طی زمان توان نظامی بیشتری از نیروهای مسلح لبنان خواهد داشت.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG