لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

چرا ولیعهد سعودی رهبر جمهوری اسلامی ایران را به هیتلر تشبیه کرد


گزارشی از بن هوبرد در نیویورک تایمز

ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی رهبر جمهوری اسلامی ایران را با آدولف هیتلر مقایسه کرده است و می گوید اگر ایران جنگ افزار هسته ای بسازد کشورش «در اولین فرصت» به بمب هسته ای دست پیدا خواهد کرد.

این اظهار نظر محمد بن سلمان لفاظی ها در رقابت میان عربستان سعودی و ایران را شدت می بخشد. رقابت پر فراز و نشیب ریاض و تهران به فرقه گرایی و جنگ در سراسر خاورمیانه دامن زده است.

گفته های محمد بن سلمان بخشی از یک مصاحبه از پیش ضبط شده با برنامه «شصت دقیقه» شبکه خبری «سی بی اس» بود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، شاهزاده سعودی را یک تازه کار متوهم و گمراه توصیف کرده است که «هیچ درکی از سیاست ندارد».

عربستان سعودی ایران را به تضعیف کشورهای عرب از طریق تامین شبه نظامیان متهم می کند. تهران ریاض را به پشتیبانی از گروه های سنی افراطی متهم کرده است. مبارزه آن ها بر سر تسلط بر منطقه دو کشور را در مناقشات در یمن، سوریه و عراق که صدها هزار کشته بر جای گذاشته روبروی یکدیگر قرار داده است.

محمد بن سلمان که ضمن تحکیم قدرت صدها چهره متنفذ سعودی را زندانی کرده است، قرار است دوشنبه وارد ایالات متحده آمریکا شود. ولیعهد عربستان در کاخ سفید با پرزیدنت ترامپ ملاقات خواهد داشت و سپس در شماری از شهرهای آمریکا به دیدار رهبران تجاری، صنعت سرگرمی و فناوری ایالات متحده می رود.

از جمله اهداف اصلی او مجاب کردن آمریکایی ها به سرمایه گذاری در طرح های اصلاحات محور است که هدف از آن متنوع کردن اقتصاد عربستان، کاستن از وابستگی به نفت، افزایش خودکفایی نظامی آن کشور و بالا بردن کیفیت زندگی شهروندان است.

ولیعهد سعودی در این سفر در پی همکاری بیشتر با آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه خواهد بود.

محمد بن سلمان در مصاحبه با «سی بی اس» گفت: «ایران تا برابری با عربستان سعودی فاصله دارد.»

وقتی در این مصاحبه از او درباره علت تشبیه آیت الله خامنه ای به آدولف هیتلر سوال شد، گفت رهبر جمهوری اسلامی «می خواهد پروژه خودش را در خاورمیانه ایجاد کند، بسیار شبیه هیتلر که در آن دوره در پی بسط قدرت بود. بسیاری از کشورها در اطراف جهان و در اروپا تا زمانی که آن رویدادها اتفاق نیفتاد تشخیص ندادند هیتلر چقدر خطرناک بود. من نمی خواهم شاهد وقوع همین رویدادها در خاورمیانه باشم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG