لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

روسای جمهوری آمریکا و افغانستان ملاقات می کنند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات می کند.

آقای اوباما تقریبا تمام روز را با کرزی خواهد گذراند، صرف ناهار و شرکت در کنفرانس خبری مشترک، از جمله برنامه های دو رهبر است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، گفت هدف از دیدارها انجام هدف های مشخص در افغانستان است، به ویژه از آقای کرزی خواسته خواهد شد برای از بین بردن فساد در دولت خود گام های قاطعی بردارد.

در همین حال، انتظار می رود حامد کرزی اطلاعات بیشتری درباره طرح آقای اوباما برای خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان در نیمه سال ۲۰۱۱، درخواست کند و همچنین نگرانی های خود را از تلفات غیر نظامیان در عملیات جنگی ابزار دارد.

همچنین انتظار می رود دو رهبر درباره طرح های افغانستان برای تشکیل جرگه صلح در اواخر ماه جاری بحث کنند. هدف این است که جنگجویان و افسران سطح پایین طالبان به پیوستن به نیروهای امنیتی ملی تشویق شوند.

کرزی روز سه شنبه با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ملاقات کرد و هر دو بر تدوام مشارکت آمریکا و افغانستان تاکید گذاشتند.

در همین حال، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، میزبانی جلسه ای را با عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع و دیگر اعضای هیات افغانستان برعهده گرفت.

آنها درباره تلاش های جاری برای توسعه و بهبود نیروهای امنیتی افغانستان و نیاز به تقویت روابط امنیتی با پاکستان بحث کردند.

XS
SM
MD
LG