لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

علاج لکنت زبان


فیلم سینمایی «نطق پادشاه» يا «گفتار پادشاه»، که با روایت داستان واقعی ِ فراز و فرودهای زندگی پادشاه ِ وقت ِ انگلستان، جورج ششم، برنده جوایز معتبر سینمایی گلدن گلوب و اسکار شد، توجه عمومی را به مشکلات گریبانگیر افراد دچار لکنت زبان و اختلالات گفتاری جلب کرده است.

سال ۱۹۲۶، دوشس الیزابت، همسر (دوک) جورج ششم، بی تابانه در تلاش بود تا راهی برای کمک به همسرش بیابد که قرار بود به زودی پادشاه انگلستان شود. دوک دچار لکنت زبان شدید بود و لیونل لاج متخصص گفتاردرمانی، درمان او را به عهده گرفته بود. لیونل تلاش می کرد تا با راه یافتن به درون پرتلاطم و عواطف پیچیده پادشاه آینده، ریشه اضطراب و مشکل گفتاری وی را یافته و درمان کند.

گرچه امروز جورج ششم، دوک یورکشایر، همتای تاریخی ندارد، اما بیش از ۶۸ ميلیون همتای گفتاری دارد که گروهی از آنها در کلینیک گفتار درمانی دانشگاه مریلند گرد آمده و از تجربیات تلخ کودکی شان در رویارویی با دیگران می گویند.

دانشجویان و استادان مریلند دراین جلسه مشاوره می گفتند که حتی از معرفی خود به دیگران هراس دارند. یکی از آنها می گوید برای رهایی از این هراس او پیش از هر حرفی به طرف مقابل می گوید که لکنت دارد.

پژوهشگران و متخصصین اختلالات گفتاری در یکی از کنفرانس های اخیر انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در واشنگتن اظهار داشتند مطالعات جدید نشان می دهد که اختلال در عملکرد سلول های مغزی، عامل اصلی لکنت زبان است، و مرکز تکلم در برخی از افراد دچار لکنت به لحاظ تشریحی در مکان متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارد. آنها می گویند، شصت درصد کسانی که از لکنت زبان رنج می برند، سابقه فامیلی این اختلال در آنها وجود دارد. لکنت در پسرها چهار برابر بیش از دخترهاست و در برخی اوقات لکنت زبان همراه با سایر اختلالات تکاملی پدیدار می شود.

اما پرفسور نان رَتنِر می گوید علیرغم پیشرفت علم در شناخت عوامل اين عارضه هنوز بسیاری از مبتلایان از مراجعه به پزشک خودداری می کنند.

دانشجویان مریلند می گویند، جلسات گروهی و به اشتراک گذاشتن تجربه ها و خاطرات، موجب افزایش اعتماد به نفس آنان می شود. اغلب آنها می گویند تنها انتظار آنها از شنونده، شکیبایی تا پایان جمله است. و می گویند، اگر جورج ششم، پادشاه انگلستان هنوز زنده بود، موافقت خود را با آنها اعلام می کرد.

XS
SM
MD
LG