لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

اعتراضات دانشجويی در بريتانيا


اعتراضات دانشجويی در بريتانيا
اعتراضات دانشجويی در بريتانيا

يک روز بعد از تظاهرات چند هزار دانشجو در لندن در اعتراض به افزايش شهريه دانشگاهها، برگزارکنندگان اين تظاهرات گفته اند دانشجويان دو هفته ديگر بارديگر به خيابانها خواهند آمد.

خيابانهای بخش مرکزی لندن روز چهارشنبه صحنه راهپيمايی گروه کثيری از دانشجويانی بود که به کاهش بودجه خدمات عمومی و افزايش شهريه ها معترض بودند.

پليس لندن برای مقابله با هرگونه بی نظمی مشابه آنچه که در ماه مارس گذشته در پايتخت روی داد به تعداد زياد در مسير تظاهرات مستقر شده بود و در برخی موارد شمار ماموران پليس بيش از تظاهرات کنندگان بود.

برگزارکنندگان تظاهرات اعلام کرده بودند که ١۰ هزار نفر در آن شرکت خواهند کرد اما پليس لندن شمار آنها را حدود ٢٢۰۰ نفر تخمين زد؛ اين درحاليست که حدود ۴ هزار مامور پليس در مسير تظاهرات مستقر شده بودند.

در خيابان فليت در نزديکی دفتر صدای آمريکا صفی از ماموران پليس در برابر تظاهرات کنندگان اجتماع کرده بودند تا مانع از رفتن آنها به سوی کليسای سينت پال و پيوستن به تعدادی معترض چادر نشين بشوند. اين گروه از تظاهرات کنندگان نزديک به يک ماه است که در محوطه بيرونی کليسای جامع سينت پال در اعتراض به آنچه حرص و طمع بانکداران و نظام سرمايه داری بطور کلی می نامند، چادرهايی برپا کرده اند.

ويکتوريا اسميت، يک دختر دانشجو شرکت کننده در اين تظاهرات، می گويد: پيام معترضان اين است که آموزش بايد رايگان باشد. اين شرم آور است که دولت بريتانيا در عوض، پول برای برنامه موشکهای هسته ای، امنيت ملی و زندانها، خرج می کند.

در ميدان ترافالگار که يکی از جاذبه های اصلی توريستی لندن است روز چهارشنبه عده ای از دانشجويان تظاهرات کننده چادرهايی به سبک معترضان در خارج کليسای سينت پال برپا کردند، اما ماموران پليس بسرعت معترضان را از داخل چادرها بيرون آورده و چادرها را برچيدند. در مجموع ٢۴ نفر در تظاهرات دانشجويی لندن بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG