لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

کاهش سکته مغزی و حمله قلبی با تغییر شیوه زندگی


کاهش سکته مغزی و حمله قلبی با تغییر شیوه زندگی
کاهش سکته مغزی و حمله قلبی با تغییر شیوه زندگی

بر اساس نتایج تحقیق جدید پژوهشگران کانادایی، خطر تقریباً همه انواع سکته قابل پیشگیری است.

نتایج پژوهشی که به سرپرستی گروهی از محققان کانادایی تکمیل شده نشان می دهد که خطر وقوع بیش از نود درصد انواع سکته با اعمال تغییراتی در شیوه زندگی افراد قابل پیشگیری است.

در این پژوهش تاکید شده است که سکته در افراد مبتلا به فشار خون بالا و ٩ فاکتور خطرناک دیگر ارتباط دارند.

دکتر مارتین جی اودانل و دکتر سلیم یوسف، پژوهشگران دانشگاه مک مستر در شهر هامیلتون در استان انتاریو در کانادا و همکاران آن ها، از ماه مارس سال ٢٠٠٧ تا ماه آوریل سال ٢٠٠٧، اطلاعات سه هزار بیمار که سکته کرده بودند و داده های مربوط به سه هزار فرد در رده سنی و جنسی مشابه که سکته نکرده بودند را در ٢٢ کشور توسعه یافته و کشور درحال توسعه تحلیل کردند.

نویسندگان این مقاله تحقیقی نتیجه گیری کرده اند: « یافته های ما حاکی از آن است که نود درصد موارد وقوع سکته با ده فاکتور خطرناک ارتباط دارند. اقداماتی همچون کاهش استعمال دخانیات، کنترل فشار خون و افزایش فعالیت های فیزیکی و یک رژیم غذایی سالم می توانند احتمال وقوع سکته را تا سطح قابل توجهی کاهش دهند.»

در این پژوهش تاکید شده است که فشار خون بالا مهمترین عامل سکته است که در مقایسه با افرادی که پیشینه فشار خون بالا ندارند، خطر وقوع سکته را ٢̷٦٤ بار افزایش می دهد.

دکتر آنتوان حکیم، مدیرعلمی و سرپرست اجرایی «شبکه مرکز سکته کانادا» در اتاوا که بخشی از هزینه این پژوهش را متقبل شده، فشار خون بالا را یک قاتل خاموش نامیده که برای درمان آن گزینه های متعددی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرده است طی ده سال گذشته شیوع فشار خون بالا بین نسل جوان و افراد زیر سن ٣٤ سال در کانادا به سه برابر افزایش یافته است.

پژوهشگران کانادایی ترک استعمال دخانیات و مصرف بیشتر ماهی و میوه را از مهمترین عواملی نامیده اند که از وقوع انواع سکته پیشگیری خواهند کرد.

این مقاله تحقیقی که روز ١٨ ژوئن در نشریه پزشکی « لانست » منتشر شده اطلاعات مهمی همچون فاکتورهایی که احتمال وقوع سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می دهند را در اختیار پزشکان و پژوهشگران علم پزشکی قرار داده است.

آن ها تاکید کرده اند فشار خون بالا، مهمترین فاکتور خطرناک وقوع سکته مغزی و چربی خون مهمترین عامل حمله های قلبی هستند.

هزینه تکمیل این پژوهش جامع از سوی « موسسه تحقیقاتی بهداشتی کانادا »، « بنیاد قلب و سکته کانادا »، « جایزه قلب و عروق فایزر » و چند مرکز پژوهشی دیگر کشور فراهم شده است.

XS
SM
MD
LG