لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

کارگران گروه ملی فولاد اهواز پیشنهادها برای پایان اعتصاب را قبول نکردند


کارگران اعتصابی کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز
کارگران اعتصابی کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز

همزمان با ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد صنعتی فولاد ایران در اهواز در روز پنجشنبه هفتم دی، چهار تشکل مستقل کارگری در ایران در بیانیه مشترکی از حرکت اعتراضی آنها حمایت کردند.

در این حال، گزارش های رسیده به صدای آمریکا حاکی از آن است که نشست مقام های دولتی و امنیتی و نمایندگان بانک ملی با نمایندگان منتخب کارگران گروه در روز پنجشنبه بدون نتیجه پایان یافت.

بر اساس این گزارش ها، پیشنهادهایی که به نمایندگان کارگران داده شد، رضایت آنها را جلب نکرده است.

حدود سه هزار کارگر این واحد بزرگ صنعتی از روز دوم دی در اعتراض به ممنوعیت ورود دهها تن از همکاران خود و اجرای نشدن کامل طرح طبقه بندی اعتصاب کرده اند.

مطالبات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، رفع ممنوعیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی، همسان‌سازی دستمزد ها برابر دریافتی کارگران شرکت های فولادی هم جوار و براساس هزینه زندگی خانوار ۴ نفره که نباید از ۳۰ میلیون تومان برای سال ۱۴۰۲ کمتر باشد و اجرای کامل و فوری طبقه‌بندی مشاغل هستند.

قراردادی شدن کارگران شفق، برکناری مدیر عامل گروه، خلع مالکیت از بانک ملی، مشارکت کارگران در امر مدیریت شرکت و شفافیت ترازنامه مالی شرکت که متعلق به مردم و کل جامعه است، از دیگر مطالبات آنها اعلام شده است،

در بیانیه مشترک چهار تشکل کارگری با اشاره به این اعتصاب و مطالبات کارگران آمده است: این خواست ها سال هاست که از طرف کارفرما و مدیریت شرکت مسکوت مانده و هرگز پاسخ روشنی به کارگران داده نشده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و کارگران بازنشسته خوزستان نوشته اند: «بسیاری از این کارگران که اکنون با جسارت در مقابل محمدی مدیر فاسد گروه ملی فولاد و بانک ملی که مالکیت کارخانه به آن واگذار شده، می ایستند و خواهان خلع مدیریت آن هستند، از نسل کارگران جوانی هستند که درس مبارزه را از کارگران مبارز پیشکسوت خود آموخته اند.»

آنها اشاره کردند که در دهه ۷۰ خورشیدی، «کارگران لوله سازی اهواز که توسط دولت و بخش خصوصی به تعطیلی کشانده شد و کارگران آن نیز اخراج شدند، برای ممانعت از سرنوشتی که می خواستند به آنها تحمیل کنند، ماه ها در خیابان در حال اعتراض بودند و در همان اعتراضات بود که به دلیل شانه خالی کردن مسئولان از وظایف خود درب استانداری خوزستان را از جا کندند و وارد ساختمان استانداری شدند.»

به نوشته این بیانیه، کارخانه لوله سازی یکی از کارخانجات مجتمع صنعتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بود که پس از تعطیلی کارخانه، ماشین آلات آن را به صورت آهن قراضه به فروش رساندند.

تشکل های امضا کننده بیانیه با اشاره به اعتصاب طولانی مدت سالیان گذشته کارگران گروه و راهپیمایی های آنان در شهر اهواز افزودند: «اکنون این نسل از کارگران گروه ملی حق دارند که با اعتراض و اعتصاب خود تولید را متوقف سازند و مدیریت را فاسد و دشمن خود خطاب کنند. زیرا می دانند که با توجه به بی مسئولیتی و منفعت طلبی کارفرما و مدیریت، اگر برای خواست های خود مبارزه نکنند بدون شک به سرنوشت کارگران لوله سازی دچار خواهند شد.»

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و کارگران بازنشسته خوزستان اضافه کردند که «اعتراض امروز کارگران، دفاع از هویت طبقاتی و حق حیات خود است و ادامه این اعتراضات، درس و تجربه عملی ای است برای کارگران مجتمع فولاد خوزستان، ملی حفاری، شرکت نفت، شرکت گاز و پتروشیمی ها و کارگران سایر کارخانه ها و مراکز تولیدی که در نظام سیاسی و اقتصادی حاکم از حقوق خود بی بهره هستند. »

آنها همچنین بر لزوم ایجاد تشکل های مستقل به شکل سندیکا یا اتحادیه از سوی کارگران تاکید کردند و گفتند که تشکیلات مستقل کارگری مأمن و ابزار قدرت جمعی کارگران است.

XS
SM
MD
LG