لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

پرداخت غرامت نقدی به مسافران کشتی سرگردان


بیش از ٤٢٢٠ مسافری که وسط آب های خلیج مکزیک در کشتی مسافرتی «Carnival Triumph» سرگردان مانده اند، یک شب دیگر را با شرایطی پشت سر گذاشتند که خود آن را جهنمی می خوانند. این شرکت مسافرتی اعلام کرده است قصد دارد به جبران دشواری هایی که مسافران این کشتی متحمل شده اند، ٥٠٠ دلار دیگر غرامت نقدی بدهد.

این کشتی ٢٧٢ متری از روز یکشنبه تاکنون که یکی از اتاق های موتور این کشتی دچار آتش سوزی شد، بدون نیروی محرکه و ژنراتور برق اضطراری در میانه آب های نزدیک به شبه جزیره یوکاتان در جنوب مکزیک سرگردان شده است. قرار است قایق های یدک کش شرکت «موبایل آلاباما» تا روز پنج شنبه به کمک این کشتی بروند.

اداره این کشتی با «Carnival Cruise Lines» بوده و زیر پرچم و نام شرکت «Carnival Corp» مستقر در میامی و غول صنعت کشتی رانی تفریحی بین المللی فعالیت می کرد.

بعضی از مسافران پیش از آن که باتری تلفن های همراهشان تمام شود، از اوایل هفته جاری با اقوام خود و رسانه ها تماس گرفتند و گفتند که شرایط داخل کشتی بسیار دهشتناک و بد است. بنا به گزارش مسافران، کمبود آب و غذا وجود دارد و فضای داخل کشتی به دلیل عدم وجود سیستم تهویه و فاضلاب و لبریز شدن دستشویی ها، شرایط بسیار وحشتناکی دارد.

کیم مک کرگان، یکی از مسافران به شبکه خبری «سی ان ان» گفت که همسر و دخترش روز دوشنبه در طی یک تماس تلفنی از داخل کشتی به او گفته اند که به دلیل کمبود دستشویی ناچار شده اند در نایلون های پلاستیکی قضای حاجت کنند و فقط ساندویچ هایی خورده اند که حاوی پیاز یا چاشنی و ادویه بوده اند.

نیک ویر که مادر او میان مسافران کشتی است، به این شبکه گفته است «وقتی که گوشت مخصوص همبرگر تمام شد، ما فقط نان را با مواد اولیه داخل ساندویچ همبرگر را خورده ایم. روز دوشنبه هم به بعضی از مسافران گفته شد تا از کیسه های قرمز ویژه مواقع اضطراری مثل دستشویی های موقتی استفاده کنند».

این کشتی حامل ٣١٤٣ مسافر و ١٠٨٦ خدمه غروب پنج شنبه بندر گالوستون تگزاس را ترک کرد و قرار بود روز دوشنبه به همین بندر بازگردد.

وانس گولیکسن، سخنگوی شرکت «Carnival Corp» دیگر نمی توانست انتشار گزارش های متعدد و هشدارگونه در مورد شرایط داخل کشتی «Triumph» را انکار کند. او روز چهارشنبه به رویترز گفت که یک تیم فنی داخل کشتی موفق شدند تا برای راه انداختن بخش هایی از هتل به تدریج برق کمکی را احیا کنند.

او گفت: «هم اکنون از بعضی دستشویی های عمومی و توالت های کابین ها و در بخش های خاصی از کشتی می توان استفاده کرد و اندکی برق در منطقه غذاخوری نیز فراهم شده است تا قهوه داغ و میزان محدودی غذای گرم به مسافران داده شود».

او نگفت چه تعداد دستشویی در دسترس ٤٢٢٩ مسافر سوار بر کشتی است، اما گفت آب سرد در کشتی موجود است و سه کشتی دیگر شرکت «Carnival » نیز قرار است تا مواد غذایی و سایر مایحتاج را به این کشتی برسانند.

«اداره ملی امنیت حمل و نقل» ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد که در مورد علت وقوع آتش سوزی در این کشتی تحقیق خواهد کرد. این اداره همچنین اعلام کرد که «اداره دریایی باهاماس» نهاد اصلی مسئول تحقیق در مورد این سانحه خواهد بود چون این کشتی با پرچم و با مسئولیت مقامات باهاماس اداره می شد.

شرکت «Carnival Cruise Lines» پیش از این اعلام کرده بود که مسافران علاوه بر هزینه رفت و آمد، همه پولی که برای این مسافرت دریایی هزینه کرده بودند و علاوه بر آن مبلغی معادل همان پول برای سفرهای دریایی آتی با این شرکت دریافت خواهند کرد.

جری کاهیل، رئیس و مدیر عامل شرکت «Carnival Cruise Lines» روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این شرکت تصمیم گرفته است تا برای جبران «شرایط بسیار پرچالش» داخل کشتی به هر مسافر ٥٠٠ دلار دیگر بپردازد.

آقای کاهیل گفت «ما از این که مسافران با چنین شرایط بسیار نامطلوبی روبرو شده اند، واقعاً متاسفیم».

مشکل کشتی «Carnival Triump» اندک زمانی بیش از یک سال از سانحه کشتی مجلل «Costa Concordia» به وقوع پیوسته است که بر اثر آن ٣٢ نفر کشته شدند. این کشتی با مدیریت «Costa Cruises» شرکت «Carnival» فعالیت می کرد و در جزیره گیگلیو در توسکانی ایتالیا با صخره ها برخورد کرد.

ارزش سهام شرکت «Carnival» مستقر در میامی در بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک در روز چهارشنبه ٣٧ دلار و ٤٦ سنت بود و ٤ درصد بود. این رقم در حالی ثبت شد که این شرکت «CarnivalTriumph » اعلام کرد احتمال دارد که هزینه های تعمیر مربوط به سانحه اخیر و تاخیر در برنامه ریزی در سفرهای آتی، درآمد نیمه دوم سال جاری این شرکت را تا سطح ١٠ سنت به ازای هر سهام کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG