لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

روز مقابله با مصرف دخانيات


روز مقابله با مصرف دخانيات
روز مقابله با مصرف دخانيات

روز سه شنبه روز مقابله با مصرف دخانیات بود. در سال های اخیر تلاش برای کاهش مصرف دخانیات به ویژه تلاش هایی که به دنبال «پیمان چارچوب کاری کنترل تنباکو» انجام شده، نتایج ملموسی به همراه داشته است و سرانجام روند صعودی مصرف دخانیات جهان متوقف شد، اما همچنین مسیر طولانی تا جلوگیری تاثیر مضر دخانیات باقی مانده است.

استرالیا در پیشواز روز مقابله با دخانیات یکی از سخت ترین قوانین مقابله با دخانیات را معرفی کرد. بر اساس این قانون چاپ متن های تبلیغاتی و طرح های مربوط به مارک دخانیات بر روی جعبه های سیگار منع شده و تمام مارک های سیگار باید با خط و رنگی استاندارد چاپ شوند.

وزیر بهداشت استرالیا می گوید این کشور در تلاش است تمام راه های پیش روی شرکت های دخانیات را برای تبلیغ و فروش محصولاتشان به خصوص به نسل جوان ببندند.

علاوه بر استرالیا بسیاری از کشورهای دیگر نيز گام های جدی به سوی منع مصرف دخانیات برداشته اند تا جایی که سرانجام مصرف جهانی تنباکو به حد ثابتی رسیده و در برخی کشورها حتی کاهش نیز یافته است.

سازمان بهداشت جهانی نقش «پیمان چارچوب کاری کنترل تنباکو» را در این روند بسیار مهم می داند. از سال ۲۰۰۵ تاکنون بیش از ۱۷۰ کشور پیمان کنترل تنباکو را به امضا رسانده اند و قوانینی نظير انچه در استرالیا دیده می شود، تحت استانداردهای مطرح شده در این پیمان، به اجرا گذاشته شده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی مصرف دخانیات در استرالیا، نروژ و مکزیک از زمان امضا این پیمان ۵ درصد کاهش یافته است. در اروگوئه کاهش مصرف دخانیات حتی بیش از این بوده و طی ۲ سال ۲۵ درصد کاهش داشته است.

دکتر تامس فریدن، ريیس مرکز مقابله و جلوگیری از بیماری در آمریکا می گوید راهکارهای موثر برای مقابله با دخانیات واضح است: «بستن مالیات بر دخانیات، ایجاد مناطقی که در آن سیگار کشیدن ممنوع است، تبلیغات ضد دخانیات و محدود کردن تبلیغات سیگار.» به گفته دکتر فریدن اقدام دولت ها می تواند در دهه های آینده جان حدود ۱۰۰ میليون نفر را نجات دهد.

با این حال کارشناسان معتقدند باید گام های بیشتری برای مقابله با سیگار برداشته شود. به گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال جاری ميلادی مصرف دخانیات منجر به مرگ بیش از ۶ میلیون نفر از مردم جهان می شود. ۶۰۰ هزار نفر از این جمعیت افراد غیرسیگاری هستند که در اثر دود سیگار کشته می شوند.

XS
SM
MD
LG