لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

سنگسار یک مرد در موصل توسط دولت اسلامی


پیکارجویان دولت اسلامی در عراق یک مرد را به اتهام ارتکاب زنا سنگسار کردند. این مرد روز پنجشنبه در دادگاه شریعت دولت اسلامی به مجازات مرگ محکوم شده بود.

یک راننده تاکسی شهر موصل که شاهد ماجرا بوده می گوید شماری از اعضای دولت اسلامی با سنگ های تیز و شماری نیز با دوربین فیلمبرداری در مراسم سنگسار حضور داشتند. بعد مرد جوانی را از یک خودرو پیاده کردند. دست های او از پشت بسته شده بود. او را بر زمین نشاندند و سنگباران کردند. مرد جوان مدام فریاد می کشید: " من کاری نکرده ام". راننده تاکسی می گوید دیگر طاقت نیاوردم صحنه را تماشا کنم. رویم را برگرداندم. پس از ۱۵ دقیقه عاملان مجازات اعلام کردند مراسم تمام شده و جسد مرد را به آمبولانس منتقل کردند.یک منبع سردخانه موصل به خبرگزاری رویترز گفته است جسد مرد ۳۰ ساله به سردخانه منتقل شده است. رسانه های موصل نیز خبر سنگسار مرد جوان را منتشر کرده اند.

این نخستین بار است که در عراق این گروه وابسته به القاعده مجازات سنگسار را اجرا می کند. پیشتر گفته شده است افراد این گروه در سوریه نیز شماری را سنگسار کرده بودند.

اعضای دولت اسلامی پس از تصرف شهر موصل در عراق در ماه ژوئن سال جاری مخالفان را تیرباران کرده، به صلیب کشیده، گردن زده و بناهای مقدس شیعه را تخریب کرده اند. در سوریه نیز نظیر چنان اعمالی را مرتکب شده اند.

در ماه ژوئیه فعالان دولت اسلامی اعلام کردند دو زن را در استان رقا به اتهام ارتکاب زنا سنگسار کرده اند.

نیروهای نظامی عراق تا کنون نتوانسته اند شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق- پس از بغداد- را از کنترل دولت اسلامی بیرون بیاورند و این گروه اسلامگرا به اجرای شریعت اسلامی و تخریب بناهای قدیمی، آرامگاه شعرا و مشاهیر کشور پرداخته و آنها را غیر اسلامی قلمداد می کند.

موصل تا پیش از این یکی از شهرهای عراق بود که گروه های اقلیت دینی و قومی در آن در صلح زندگی می کردند و روحیه مدارا در آن بسیار بالا بود.

XS
SM
MD
LG