لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

پیامدهای اقتصادی بحران کرونا ادامه دارد؛ افزایش شاخص‌های بورس سهام، به‌رغم رشد شدید آمار بیکاری


خیابان «وال استریت» و بورس نیویورک، خالی از تردد معامله‌گران و توریست‌ها - (دوشنبه ۱۳ آوریل)
خیابان «وال استریت» و بورس نیویورک، خالی از تردد معامله‌گران و توریست‌ها - (دوشنبه ۱۳ آوریل)

در حالی که در آمریکا طی یک هفته گذشته ۵ میلیون نفر دیگر فرم تقاضای دریافت کمک‌هزینه بیکاری پر کردند و شمار کل متقاضیان دریافت این کمک‌ها به بیش از ۲۲ میلیون نفر رسیده است، بورس نیویورک صبح پنج‌شنبه با سیر صعودی شاخص‌های ارزش سهام کار خود را آغاز کرد.

شاخص اصلی «دَو جونز» متشکل از سهام ۳۰ شرکت صنعتی و تکنولوژی معتبر،‌ ۲۳ صدم درصد (۰.۲۳ درصد) افزایش داشت. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» که به مراتب گسترده‌تر است، معاملات روز را با ۷ دهم درصد (۰.۷ درصد) رشد، آغاز کرد، و شاخص «نزدک» که سهام شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته را بازتاب می‌دهد، معادل یک و یک دهم درصد (۱.۱ درصد) افزایش داشت.

در روزهای اخیر، نوسان‌های شاخص‌های بورس در آمریکا و بازارهای دیگر مکرر و شدید بوده‌اند. مثلا شاخص‌های اصلی در بورس نیویورک روز چهارشنبه حدود ۳ درصد افت داشتند.

آمار متقاضیان دریافت کمک‌هزینه بیکاری در آمریکا ظرف ماه اخیر که هزاران کسب‌وکار به ناچار خط های تولیدشان را تعطیل، و کارگران را جواب کرده‌اند، اینک به بالغ بر ۲۲ میلیون نفر رسیده است. به عبارت دیگر، طی یک ماه از هر هفت کارگر، دست کم یک نفر بی‌کار شده است.

رقم بیکاران تقریبا برابر با ۲۲.۴ میلیون فرصت شغلی است که طی ۱۱ سال رشد اقتصادی بعد از کسادی ۲۰۰۹، در آمریکا به وجود آمده بود.

افول شاخص‌های اقتصادی در آمریکا از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ تاکنون بی‌سابقه بوده است، اما وعده‌ کمک‌های دولت و بسته‌های حمایتی مصوب کنگره، باعث شد که بازارهای سهام در آمریکا بخش اعظم سقوط شدید ناشی از شیوع ویروس کرونا در اواسط ماه فوریه را جبران کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG