لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۸

نگرانی های بازارهای بورس آمریکا و اروپا به آسیا سرایت می کند


نگرانی های بازارهای بورس آمریکا و اروپا به آسیا سرایت می کند
نگرانی های بازارهای بورس آمریکا و اروپا به آسیا سرایت می کند

بازارهای بورس آسیا روز جمعه و در پی تنزل بهای شاخص های عمده اروپایی با کاهش مواجه شدند. ناظران می گویند در حالی که سرمایه گذاران نگران تنزل اقتصادی جهانی دیگری هستند، زمینه معاملات بسیاری از دست رفته است.
اما در آمریکا در پی گزارش مثبت در باره نرخ بیکاری شاخص های بورس در وال استریت بهبود نسبی را تجربه کردند. روز پنجشنبه، میانگین شاخص صنعتی داو جونز شدیدترین تنزل را در نزدیک به سه سال پشت سر گذاشت .
گزارش جدید دولت آمریکا که روز جمعه منتشر شد، حاکی است در ماه ژوئیه نرخ بیکاری اندکی پایین آمده و به ۹/۱ درصد رسیده است. اما بزرگترین اقتصاد جهان ماه پیش تنها ۱۱۷ هزار شغل جدید ایجاد کرد، که از رقم لازم برای رشد اقتصادی با ثبات به مراتب پایین تر است.
اقتصاد آمریکا در سال جاری بیشتر با رکود مواجه بوده و بر نگرانی های سرمایه گذاران نسبت به گسترش بیماری بدهی به دولت های اروپایی دامن زده است. روز جمعه، شاخص نیکی ای ژاپن در ۷۲/۳ درصد بسته شد. این رقم پایین ترین سطح در ۵ ماه گذشته بود. شاخص هانگ سنگ در هنگ کنگ نیز بیش از ۴ درصد تنزل کرد.
شاخص عمده ۱۰۰ سهام بورس لندن در معاملات نیمروزی نزدیک به دو درصد پایین آمد، در حالی که شاخص فرانکفورت ۶/۱ درصد کاهش نشان داد. این دو شاخص پس از انتشار گزارش بیکاری در آمریکا اندکی بالا رفتند.
قیمت طلا، که برخی از سرمایه گذاران نگران وضع اقتصاد به آن پناه برده اند، ۳۷/۴ دلار بالا رفت و به هر اونس ۱۶۵۰/۹۰ دلار رسید.
در آمریکا، روز پنجشنبه، شاخص داو جونز پس از اکتبر ۲۰۰۸ شاهد تنزل بود و ۵۱۳ واحد پایین آمد. دیگر شاخص های عمده، نزدک و اس اند پی ۵۰۰ نیز به شدت تنزل کردند. تحلیلگران مالی می گویند سرمایه گذاران نگران بازگشت دوباره رکود به اقتصاد آمریکا هستند.
آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان است، اما سرمایه گذاران نسبت به بهبودی اقتصاد کشور پس از توافق پرزیدنت اوباما و کنگره در مورد بالابردن سقف وام گیری و پرهیز از نکول بی سابقه در تعهدات مالی دولت، اعتماد زیادی ندارند.

XS
SM
MD
LG