لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

پرزيدنت اوباما عملکرد لايحه مشوق های۸۰۰ ميليارد دلاری را ارزيابی می کند


لايحه «بازسازی اقتصادی آمريکا» حدود يک سال پيش در کنگره به تصويب رسيد، لايحه ای که پس از قانونی شدن با امضای پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری، حدود ۸۰۰ ميليارد دلار را به ايجاد مشاغل جديد اختصاص داده است. با اين همه برخی از اقتصاد دانان بر اين عقيده اند که عملکرد بسته مشوق های اقتصادی کمتر از آن است که کاخ سفيد می گوید.

ديدار پرزيدنت اوباما از کلمبوس اوهايو بخشی از يک تلاش شش هفته ای برای جلب توجه مردم و کاربرد بودجه ويژه ۸۰۰ ميليارد دلاری در ايجاد مشاغل جديد است. روز شنبه پرزيدنت اوباما گفت «امروز من برای پايه گذاری مرحله مهم بازسازی اقتصادی که اجرای ۱۰ هزار پروژه جديد است، مجدداً به کلمبوس آمده ام.»

جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا، در حقيقت کليد اصلی اجرای اين پروژه از سوی پرزيدنت اوباماست. آقای بايدن در رابطه با اجرای طرح بازسازی اقتصادی برای ايجاد مشاغل جديد می گويد «تا کنون، ما بيش از ۶۲۰ ميليارد دلار را به اجرای اين طرح تخصيص داده ايم و در نتيجه طرح بازسازی، مسئول ايجاد حدود ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تا ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار شغل جديد است که يا تا به حال ايجاد شده اند و يا ايجاد خواهند شد.»

در اظهار نظرهای موافق و مخالف نسبت به تعداد مشاغلِ ايجاد شده از سوی کاخ سفيد، بنابر گفته «آلن ويار» يکی از پژوهشگران «انستيتوی آمريکن اينترپرايز» در واشنگتن، درصد بيکاری می توانست حتی از حدود ۹ و نيم درصد فعلی نيز بيشتر باشد، هر چند که وی می گويد تزريق رقم کلان پول نقد در طرح های زيربنائی حتی کمتر از يک ميليون شغل ايجاد کرده است.

با اين همه جمهوری خواهان بر اين باورند که ادعای ايجاد ۳ ميليون شغل جديد از سوی کاخ سفيد پس از تصويب قانون بازسازی اقتصادی منحرف شده و بر بدهی های بيشتر آمريکا افزوده است. دولت پرزيدنت اوباما ايجاد مشاغل جديد را برای پيروزی در انتخابات، مهم می شمارد، اما جمهوريخواهان بر اين مساله پافشاری می کنند که تنها بخش خصوصی و نه بخش عمومی ميتواند اقتصاد آمريکا را از اين مشکل، خارج سازد.

در انتخابات سراسری آمريکا که در روز سه شنبه دوم ماه نوامبر آينده برگزار خواهد شد، مساله اقتصاد آمريکا بی شک يکی از سرفصل های مهم انتخاباتی خواهد بود، سر فصل هايی که در حفظ يا عدم حفظ اکثريت دموکرات کنگره آمريکا، نقشی اساسی بازی می کند.

XS
SM
MD
LG