لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

رفتار قالبی زنان را از کسب علوم باز می دارد


در جهان، درصد کمتری از زنان در رشته های علوم ثبت نام می کنند و یا در بخش علم و فن آوری مشغول به کار هستند. کارشناسان آموزش و پرورش، کلیشه ها در مورد تصوير یک دانشمند را مشکل اصلی قلمداد می کند.

بنا بر يافته های یک مطالعه جهانی در اين مورد، در بعضی از زمینه های علمی، زنان کمتر از ۳۰ درصد از دانش آموزان و نیروی کار در اين رشته ها را تشکيل می دهند.
بخش عمده مطالعه «رتبه بندی برابری جنسیتی و جامعه دانش»، توسط گروه «زنان در علم و فناوری جهانی» که يک گروه پژوهشی غیر انتفاعی است، انجام شده است. این مطالعه درصد زنان در رشته های علوم را «بسيار نگران کننده» توصيف می کند.

سوفيا هوير، مدير اجرايی اين گروه گفت: «تعداد زنان در رشته های تحصيلی علم و صنعت، بسيار کم است».

خانم هوير افزود: زنان در کشورهای مورد مطالعه، از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا، حدود ۳۰ درصد ثبت نام کنندگان رشته های فيزيک و مهندسی را تشکيل می دهند و تعداد زنانی که در نيروی کاری علم و فن آوری حضور دارند از ۳۰ درصد کمتر است. تنها استثنا در علوم طبيعی و علوم زیستی است که در آن زنان حدود ۵۰ درصد دانش آموزان و نيروی کار را تشکيل می دهند.

کورين ماس- راکوسين، دانشیار فوق دکترا در دانشگاه ییل، در نتيجه گيری تحقيقات اخير خود می گويد: تعداد بيشتری از زنان حتی پس از گرفتن مدرک دکترای خود، در سطوح پايين تر حرفه ای به مدت طولانی تر قرار می گيرند. «زنان مانند مردان در زمينه کاری خود پشتيبانی يا تشويق نمی شوند».

تحقيقات ماس- راکوسين همچنین نشان می دهد که اساتيد و کارفرمايان زن در مقايسه با مردان همان درصد تبعيض جنسيتی را در برابر دانشجويان دختر اعمال می کنند. او گفت دليل اين پديده کليشه های جنسيتی سنتی است که علم را مردانه و زنان دانشمند را دارای شايستگی کمتر بشمار می آورد».
XS
SM
MD
LG