لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

محدودیت‌های گام به گام کتابخانه ملی؛ دانشجویان کارشناسی ارشد فقط یک‌سال حق عضویت دارند


سالن کتابخانه ملی
سالن کتابخانه ملی

کتابخانه ملی ایران همزمان با تغییر مدیریت، آیین‌نامه‌ تازه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن عضویت برخی گروه‌های دانشجویی و پژوهشی محدود به یک‌سال و غیر قابل تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا تغییرات صورت گرفته در آیین‌نامه جدید، امکان عضویت دانشجویان کارشناسی ارشد را بدون پایان‌نامه ممنوع کرده است، کارت اعضای فعلی تمدید نخواهد شد و فقط فارغ التحصیلان ارشد اجازه عضویت دارند.

آیین‌نامه جدید با ممنوع کردن هرگونه اجتماع یا توزیع نظرسنجی و نامه و دعوت به تجمع (حتی خیریه) و اجبار زنان برای «رعایت حدود پوشش مورد نظر سازمان» مقررات سختگیرانه‌ای را برای مراجعه کنندگانی که پیش از این بدون حجاب در سالن قرائت‌خانه حضور داشتند، وضع کرده است.

کتابخانه ملی که محلی با خدمات شبانه روزی برای دانشجویان و پژوهشگران و یکی از معدود مراجع معتبر پژوهشی در ایران است، پیش از این در سال ۱۴۰۲ با محدود کردن شیفت شب به دانشجویان دکترا، محدودیت‌هایی را به بهانه صرفه جویی در هزینه‌ها آغاز کرده بود.

در آیین‌نامه جدید حداکثر مدت عضویت حتی برای عضویت پژوهشی یک سال تعیین شده و غیر قابل تمدید است.

عضویت عادی در کتابخانه ملی نیز به مدت چهار سال و بدون تمدید، تعیین شده و آوردن کتاب شخصی به کتابخانه ممنوع است.

مدیران جدید کتابخانه ملی پیش از این اعلام کرده بودند که «با ایجاد تغییراتی نظیر اصلاح آیین‌نامه عضویت در صدد محدود کردن خدمات دهی سالن‌های مطالعه هستند.»

این مدیران به خبرگزاری ایلنا گفته بودند که «ارائه خدمات قرائتخانه در شرح وظایف این مجموعه نیست و آن‌ها را از ماموریت اصلی خودشان باز می‌دارد.»

تغییر مدیریت کتابخانه ملی و محدودیت‌های تدریجی برای عضویت دانشجویان و پژوهشگران که از شیفت شب آغاز شد؛ بعد از آن صورت گرفت که برخی از اعضای کتابخانه ملی در اعتراض به حجاب اجباری و تعلیق اعضا در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تجمع کردند و عکس‌هایی از حضور دختران بدون پوشش اجباری در سالن قرائت‌خانه این کتابخانه منتشر شد.

XS
SM
MD
LG