لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

مجسمه آزادی برای تعمیرات اساسی آماده می شود


مجسمه آزادی برای تعمیرات اساسی آماده می شود
مجسمه آزادی برای تعمیرات اساسی آماده می شود

با ظهورعلائم کهولت سن در سر وپیکر مجسمه آزادی، پیکره بانویی ایستاده در آب های جاری رودخانه «هادسن» درنیویورک، درهای ورود به داخل این نماد آزادی موقتا برروی جهانگردان و دیدارکنندگان بسته خواهد شد تا تعمییرات اساسی بر روی آن انجام شود.

مجسمه آزادی در ماه اکتبرجاری ١٢٥ ساله خواهد شد. همزمان با این سالگرد و پس از برگزاری یک جشن تولد باشکوه همراه با آتش بازی و برنامه های سرگرم کننده مختلف به همین مناسبت، ورود عموم به داخل مجسمه برای مدت یک سال ممنوع خواهد شد تا اعضای تیم «خدمات پارک های ملی آمریکا» با انجام تعمیرات لازم بتوانند یک بار دیگر وضعیت و شرایط داخلی مجسمه را با استانداردهای روز تطبیق بدهند.

کسانی که در آینده نزدیک خیال سفر به نیویورک و دیدار از مجسمه آزادی را دارند، هرچند اجازه ورود به داخل بدنه مجسمه را نخواهند داشت اما می توانند از محوطه بیرونی و پارک آن که در جزیره کوچک آزادی در مجاورت «منهتن» قرار دارد دیدن کنند.

درواقع تنها ٣٠ درصد از همه جهانگردانی که به تماشای «بانوی آزادی» در نیویورک می آیند وارد محوطه داخل آن شده و یا می کوشند با بالارفتن از پله های متعدد آن وارد محوطه سر و تاج آن شوند. مجوز ورود به داخل مجسمه آزادی باید از پیش گرفته شود و به همین جهت بسیاری از جهانگردان تنها به تماشای «جزیره آزادی» اکتفا می کنند.

بازسازی و تعمییرات روی مجسمه آزادی بیش از ٢٧ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. یکی از مقامات خدمات پارک های ملی آمریکا می گوید:«با انجام این تعمییرات، محوطه داخلی مجسمه دارای پلکانی تازه و نیز آسانسورهایی خواهد شد. استاندارهای مکانیکی داخل بدنه مجسمه هم تغییرخواهد یافت و از آنجایی که این تعمییرات بیشتر داخلی است به منظره خارجی و دورنمای «مجسمه آزادی» لطمه ای نخواهد زد.»

تندیس آزادی یا مجسمه آزادی که نام رسمی آن «آزادی روشنگر جهان» است در سال١٨٨٦ میلادی توسط کشور فرانسه به ایالات متحده آمریکا هدیه شده است. اما به زودی این مجسمه که در بندر نیویورک قرار دارد، به صورت نمادی برای خوش آمد گویی به مهاجران و مسافرانی که از راه دریا به نیویورک می آمدند درآمد. مجسمه آزادی با رویه ای از مس پوشیده شده و به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکا از بریتانیا و به عنوان نمادی از دوستی فرانسه و آمریکا به این کشور اهدا شده است.

طرح مجسمه را «فردریک بارتولدی »مجسمه‌ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده‌اند.

مجسمه به شکل شخصیت زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود برافراشته است. روی لوح سنگی تاریخ چهارم جولای ١٧٧٦ میلادی با شماره های رومی نوشته شده است.

امروزه مجسمه آزادی یکی از نمادهای معروف آمریکا است. قبل از همگانی شدن سفرهای هوایی، مجسمه آزادی اولین نشانی از آمریکا بود که مسافران کشتی‌ها هنگام نزدیک شدن به سواحل آمریکا مشاهده می‌کردند.

از نظر شمایل ظاهری، طراحی این مجسمه به مجسمه باستانی غول رودس و مجسمه «کارلو بوروموئه» کشیش ایتالیایی شباهت هایی دارد. جزیره و مجسمه آزادی یکی از اماکنی است که یونسکو آن را به عنوان میراث جهانی شناسایی کرده است.

محوطه داخلی این بنای تاریخی که بین شهرهای نیویورک و نیوجرسی قرار گرفته، از زمستان سال ٢٠١٢ یک بار دیگر برروی جهانگردان باز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG