لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

نمونه های برنز از روی مدل اوليه مجسمه آزادی در دسترس عموم قرار می گيرد


نمونه های برنز از روی مدل اوليه مجسمه آزادی در دسترس عموم قرار می گيرد
نمونه های برنز از روی مدل اوليه مجسمه آزادی در دسترس عموم قرار می گيرد

مجسمه آزادی که در مقابل بندر نيويورک برافراشته شده، به نماد برابری و آزادی در جهان تبديل شده است. مجسمه آزادی ۱۲۵ سال پيش از طرف کشور فرانسه به مردم آمريکا هديه شده بود، و هم اکنون برای نخستين بار نمونه های برنز که از روی مدل اوليه ساخته شده، به فروش گذاشته شده اند.

مجسمه آزادی سمبلی از آزادی و همچنين نماد ايالات متحده آمريکا شناخته شده است. برای ميليون ها مهاجر که از فقر و شکنجه گريخته اند و برای اولين بار به آمريکا می رسند، اين مجسمه سمبلی از اميد و آزادی است.

اين مجسمه به مناسبت صدمين سالگرد اعلاميه استقلال آمريکا، در سال ۱۸۷۶ از طرف فرانسه به مردم آمريکا اهدا شد.

مدل گچی اوليه اين مجسمه که توسط فردريک بارتولدی*، مجسمه ساز، طراحی شده، تا به امروز در پاريس قرار دارد. هم اکنون برای نخستين بار، نمونه های برنز اين مجسمه که از روی مدل اوليه ساخته شده اند آماده فروش هستند.

يکی از نمونه های برنز اين مجسمه که ۹ فوت ارتفاع دارد، در مقابل موزه هنرها و صنايع پاريس گذاشته شده است.

ساخت مجسمه های برنز از روی مدل اوليه، ايده گيوم دوهامل است که يک دلال هنری** است. او و موزه هنرها و صنايع فرانسه قراردادی امضا کردند تا ۱۲ نمونه برنز برای فروش ساخته شده و يک نمونه آن نيز به اين موزه اهدا شود.

۱۱ نمونه ديگر مجسمه آزادی يا به مؤسسات قرض داده می شود و يا در مرکز هنرهای زيبا به فروش می رسند.

موزه هنرها و صنايع فرانسه همچنين مدل های مجسمه آزادی اصلی در حال ساخت در دهه ۱۸۸۰ را به نمايش گذاشته است. مجسمه اصلی که ۴۶ متر ارتفاع دارد، ابتدا در پاريس و در ۳۰۰ قطعه مجزا توسط بهترين متحصصين و فناوريهای موجود در فرانسه ساخته شد. اين قطعات سپس از مسير اقيانوس اطلس به جزيره ای در برابر بندر نيويورک آمريکا فرستاده شدند تا در آنجا نصب شوند.

نمونه های برنز مجسمه آزادی در يک ريخته گری*** در جنوب پاريس ساخته می شوند. اين ريخته گری که در سال ۱۷۵۸ ساخته شده، به خاطر قالب سازی های برنزش در سراسر دنيا شهرت دارد.

هر مجسمه از چهار بخشِ بالا تنه، پايين تنه، دستها، و مشعل تشکيل می شود. تا کنون ۶ نمونه ساخته شده که يکی از آنها به موزه هنرها و صنايع فرانسه اهدا شده است.

آقای دوهامل هزينه ساخت اين نمونه های برنز را افشا نکرده است، اما می گويد قيمت مجسمه آماده فروش به عوامل متعدد بستگی متعدد دارد و توضيح می دهد: «قيمت تغيير خواهد کرد. هر چی تعداد بيشتری بفروشيم، طبيعتا تعداد کمتری برامون می مونه. مثلا قيمت پنجمين مجسمه يک ميليون و ۳۰۰ هزار دلاره.»

مراحل آخر کار شامل جلاکاری برنز می شود که به رنگ مجسمه عمق می دهد. در آخرين مرحله، همچون مجسمه اصلی، مشعل مجسمه را با آب طلا رنگ می کنند.

اين مجسمه های برنز دقيقا از مدل نخستين مجسمه که بارتولدی آن را طراحی کرده الگو برداری شده است.

با اين حال به نظر می رسد فروش مجسمه آزادی در بازار آزاد، با نيات طراحان اصلی آن منافات داشته باشد.

* FRIDRIC BARTHOLDI

** GUILLAUME DUHAMEL

*** SUSSE

XS
SM
MD
LG