لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

داروی آزمايشی جايگزين استاتين چربی مفید را نيز بالا می برد


داروی آزمايشی جايگزين استاتين چربی مفید را نيز بالا می برد
داروی آزمايشی جايگزين استاتين چربی مفید را نيز بالا می برد

پژوهشگران دانشگاه ییل در آمریکا می گویند، بزودی، داروی جدید و مؤثرتری از استاتین ها برای درمان بیماران مبتلا به افزایش چربی خون روانه بازار خواهد شد.

ميلیونها نفر در سراسر جهان روزانه استاتین مصرف می کنند. استاتین به بیمارانی که دچار هیپرلیپوپروتئینمی یا افزایش چربی خون هستند کمک می کند تا سطح ال دی ال یاچربی بد خونشان را پایین بیاورند اما این دارو کمکی به بالا بردن چربی مفید یا اچ دی ال نمی کند.

پزشکان امیدوارند داروی آناستراپیب* که اخیرأ مراحل تحقیقاتی را بر روی ۱۶۰۰ بیمار با نتایج مثبت به پایان رسانده است بتواند با بالا بردن چربی مفید خون کمک بیشتری به این افراد در پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی کند.

دکتر «کریستوفر کَنون،» از بیمارستان بیرمنگام در بوستون، هدایت این مطالعه را به عهده دارد اواعتقاد دارد: «دارویی را که ما بر روی بیماران آزمایش کردیم ۴ تا ۱۰ بار قویتر و مؤثرتر از استاتین است.»

استاتین گرچه سالهاست که به بیماران تجویز می شود اما چون اثری بر بالا بردن چربی مفید خون ندارد کمکی به پیشگیری از تشکیل لخته و گرفتگی عروقی نمی کند. آناسیتراپیب در دوره آزمایشی به بیماران کمک کرد تا علاوه بر آن که چربی بد خونشان را به نصف برسانند چربی مفید خونشان را نیز یک و نیم برابر بالا ببرند. دکتر «هارلان کرامهولز،» از دانشگاه پزشکی ییل، در این باره می گوید: «این دارو واقعأ تاثیر به سزایی در کاهش همزمان کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون دارد.»

پژوهشگران معتقدند برای اعلام نتیجه قطعی نیاز به بررسی گسترده تری هست به همین دلیل از اوایل سال جدید میلادی یک کارآزمایی بالینی بین المللی به مدت ۴ سال بر روی ۳۰۰۰۰ نفر از کسانی که در حال حاضر تحت درمان با استاتین هستند، آغاز خواهد شد.

دکتر کرامهولز می گوید: «هنوز زود است تا با قطعیت راجع به مفید بودن آناسیتراپیب اظهار نظر کنیم.» وتا پیش از اظهار نظر قطعی، پزشکان همچنان بر توصیه ها ی طلایی خود برای کنترل چربی خون استوارند ورزش یا فعالیت بدنی منظم و روزانه و محدودیت چربی در رژیم غذایی.

* anacetrapib

XS
SM
MD
LG