لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

کلينتون: ايرانيانی که برای آزای تلاش می کنند بدانند که آمريکا و جامعه جهانی با آنهاست


کلينتون: ايرانيانی که برای آزای تلاش می کنند بدانند که آمريکا و جامعه جهانی با آنهاست
کلينتون: ايرانيانی که برای آزای تلاش می کنند بدانند که آمريکا و جامعه جهانی با آنهاست

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمريکا، در واکنش به صدور قطعنامه سازمان ملل متحد مبنی بر محکومیت نقض حقوق بشر در ایران، بيانيه ای صادر کرد و آن را مورد تائيد قرار داد.

ایالات متحده آمریکا با اعلام پشتیبانی از صدور قطعنامه جدید سازمان ملل متحد در زمینه انتقاد از نقض حقوق بشر در ایران خواهان مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی اش در زمینه حقوق بشر شده است. در این قطعنامه همچنین از جمهوری اسلامی خواسته شده است اجازه دهد بازرسان مستقل حقوق بشر به ایران رفته تا شخصاً در این زمینه دست به تحقیق و بازرسی بزنند.

براساس این قطعنامه، جامعه جهانی نگرانی عمیق خود از وضعیت کنونی نقض حقوق بشر و وضعیت اسفبار فشارهای حکومتی علیه شهروندان ایران را اعلام و آن را محکوم کرده است. قطعنامه روز سه شنبه سازمان ملل در زمینه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران موارد گوناگون نقض حقوق شهروندان ایرانی از جمله ادامه فشارها بر شهروندان، آزار و خشونت علیه مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، و طیف گسترده ای از نمایندگان اقشار گوناگون اجتماعی را محکوم کرد.

در بيانيه از جمله آمده است، اين موارد «خود بازتاب نگرانی های ما نیز هست که هم اینک شمار رو به افزونی از زندانیان سیاسی ایران با آگاهی از احتمال مرگ خود، دست به اعتصاب غذا زده اند تا از حداقل حقوق قانونی خود برخوردار شوند. حقوقی که یک به یک در قانون اساسی جمهوری اسلامی و میثاق های بین المللی مورد پذیرش ایران بر آن تاکید شده است.»

وی بطور مستقيم در اين بيانيه آزاديخواهان ايرانی را مورد خطاب قرار داد و گفت، «به همه ایرانیانی که در تلاش برای شنیده شدن صدایتان و دفاع از آزادیهای بنیادی و حقوق بشر هستید، بدانید تنها نیستید. ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی پشتیبان شماست.»

XS
SM
MD
LG