لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

وزیر خارجه آمریکا هماهنگ کننده ارشد اجرای توافق اتمی ایران را منصوب کرد


استیون مال-سفیر سابق آمریکا در لهستان (چپ) و جان کری (راست) در ورشو- نوامبر 2013
استیون مال-سفیر سابق آمریکا در لهستان (چپ) و جان کری (راست) در ورشو- نوامبر 2013

جان کری وزیر خارجه آمریکا استیون مال را به عنوان هماهنگ‌‌کننده ارشد اجرای برنامه اتمی ایران منصوب کرد.

کری در حکم انتصابی که پنجشنبه ۱۷ سپتامبر منتشر کرد نوشت: "همواره گفته‌ام به همان میزان که مذاکره درباره برنامه اتمی با ایران اهمیت داشت، اجرای آن حتی حیاتی‌تر است. از همین روی امروز انتصاب استفان مال را به عنوان هماهنگ‌کننده ارشد اجرای برنامه اتمی ایران اعلام می‌کنم."

آقای کری همچنین نوشته است: "با پشت سر گذاشتن مهلت ۶۰ روزه کنگره برای بررسی توافقنامه اتمی، این که گروهی مناسب را زیر مدیریت فردی مناسب برای اطمینان از اجرای صحیح برنامه جامع اقدام مشترک داشته باشیم، اهمیت زیادی دارد و باعث امن‌تر شدن ایالات متحده، دوستان و متحدانمان در خاورمیانه و در تمامی جهان می‌شود."

استیون مال مامور باسابقه وزارت خارجه آمریکا است که پیشتر سفیر آمریکا در لهستان و لیتوانی بود و زمانی که ویلیام برنز، قائم مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در گفت‌وگوهای اتمی ایران بود نقش مشاور او را داشت. وبسایت المانیتور به نقل از یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا نوشته است که مال "دست راست" برنز بود.

جان کری در بیانیه اخیرش نوشته است آقای مال "نقش مهمی در طراحی قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد داشت که تحریم‌های بیشتر مربوط به برنامه اتمی تهران را علیه ایران اعمال کرد. او همچنین با ماموریت آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پاسخگو نگاه داشتن ایران در برنامه اتمی همکاری نزدیکی داشت."

XS
SM
MD
LG