لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا


بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا
بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا

خوشوقتم اعلام کنم که گروهی متشکل از ۱۱ کشور (بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، ژاپن، هلند، لهستان، اسپانیا، و بریتانیا) میزان خرید نفت خام خود را از ایران کاهش داده اند. درنتیجه به کنگره گزارش خواهم داد که تحریم های ناشی از بخش ۱۲۴۵ قانون دفاع ملی سال ۲۰۱۲، تا ۱۸۰ روز (قابل تمدید) شامل موسسات مالی مستقر در این کشورها نمی شود.

عملی که این کشورها انجام دادند ساده نبود. آنها می بایستی با ارزیابی مجدد نیازهای انرژی خود، در زمانی حساس در اقتصاد جهانی، بدیلی برای نفت ایران بیابند، که بسیاری به آن متکی بودند. منع خریدهای جدید نفت خام ایران از سوی اتحادیه اروپا از ۲۳ ژانویه امسال، و تمدید نکردن قراردادها تا اول ژوئیه، نشان دهندۀ همبستگی آنها و تعهدشان به پاسخگو نگهداشتن ایران در قبال عدم پایندی آن کشور به تعهدات بین المللی است. کاهش خرید قابل توجه ژاپن از نفت خام ایران ، با توجه به چالشهای مختلف این کشور ازجمله در بخش انرژی در سال گذشته، بویژه قابل ذکر است. ما ضمن ستایش از این کشورها، از بقیه کشورها می خواهیم پیروی از این کشورها در واردات نفت خام از ایران را سرمشق قرار دهند.

فقط دو ماه بعد از تصویب قانون ۲۰۱۲ دفاع ملی، هم در زمینه کاهش دادن بازار نفت خام ایران پیشرفت کرده ایم، و هم بانک مرکزی آن کشور را در نظام مالی جهانی منزوی کرده ایم.

ایالات متحده رهبری یک ائتلاف جهانی بی سابقه را در گذاردن فشار قابل توجه بر رژیم ایران برعهده گرفته تا رژیم ایران مسیر خود را تغییر دهد. دیپلماسی به همراه فشار قوی بر ایران می تواند به راه حلی درازمدت بیانجامد که در پی آن هستیم. ما به همکاری با شرکای بین المللی مان، به منظور اعمال فشار بیشتر بر ایران تا زمانی ادامه می دهیم که این کشور تعهدات بین المللی خود را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG