لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

گروه مهندسان ارتش آمریکا احداث خط لوله داکوتای شمالی را متوقف کرد؛ هنرمندان استقبال کردند


پس از ماه ها اعتراض، بومیان آمریکا توانستند حرف خود را به کرسی بنشانند. گروه مهندسان ارتش آمریکا احداث خط لوله داکوتای شمالی را متوقف کرد. اعضای قبیله «سوو» در منطقه استندینگ راک این پیروزی را جشن گرفتند.

هدف از احداث خط لوله داکوتای شمالی انتقال نفت میان چهار ایالت آمریکاست؛ پروژه ای ۴ میلیارد دلاری که حاصلش تولید روزانه حدود ۴۷۰ هزار بشکه نفت خواهد بود.

چهره های مشهور آمریکا نیز در این شادی با سرخپوستان شمالی ترین نقطه آمریکا سهیم شدند.
لئوناردو دی کاپریو که فعال محیط زیست هم هست در توییتر گفت این مثال بارز همصدایی است و اینکه چطور با اتحاد میتوان دولت را وادار کرد گوش کند.

کیتی پری هم نوشت «این نشان میدهد صدای شما مهم است.»

مایکل مور، فیلمساز پرآوازه گفت «آخرین باری که دولت فدرال در برابر سرخپوستان سر خم کرد کی بود؟ این میتواند الهام بخش باشد برای آینده.»

فرل ویلیامز، خواننده و ترانه سرا در توییتر گفت «اثباتی دیگر برای اهمیت اتحاد در ایجاد تغییر مثبت.»

شایلین وودلی در یک ویدئوی زنده فیس بوکی گفت «من الان با عده ای آدم خارق العاده در استندینگ راک هستم. کسانی که همه انرژی و وقتشان در زندگی را در چند ماه گذشته وقف حفاظت از آب کردند و درخواستشان اجابت شد. روز خوبی است، پایان نیست. آغاز است.»


مارک رافالو،بازیگر و فعال اجتماعی گفت «هیچ بردی، دائمی نیست.ما امروز خوشحالیم چون توانستیم عدالت برقرار کنیم و شرایط بهتری را برای بهبود زخمهای کهنه بومیان فراهم کنیم.» او در ویدئویی که در اینستاگرام منتشر کرد از باراک اوباما تشکر کرد، بر اهمیت انرژی پایدار و حفاظت از محیط زیست تأکید کرد و از مردم خواست به تلاش در این رابطه ادامه دهند. رافالو از این اتفاق به عنوان «تولد دوباره یک ملت» یاد کرد.

بخشی از خط لوله از میان تنها سرزمین باقیمانده سرخپوستان آمریکا عبور می کرد؛ درست از میان جایی که اجداد و نیاکانشان در آنجا دفن هستند و برایشان مقدس است. نگرانی دیگر بومیان منطقه، آلوده شدن آب بود.

معترضان در سرمای گزنده ایستادند تا جلوی احداث خط لوله را بگیرند.

اعتراض ها رفته رفته به ایالتهای دیگر آمریکا نیز رسید. بسیاری هم به صورت مجازی با این جنبش همراه شدند و با ثبت موقعیت مکانی در فیس بوک اعلام حضور کردند.
اعتراض ها، گاه، پلیس و مردم را رودر روی هم گذاشت. برخی در جریان درگیری ها دستگیر شدند از جمله شایلین وودلی، ستاره هالیوود.


چهره های شناخته شده سیاسی نیز از پیروزی به دست آمده ابراز خوشحالی کردند از جمله ال گور، معاون ریاست جمهوری آمریکا در دوران بیل کلینتون که در مسائل محیط زیستی بسیار فعال است و در ماه های گذشته، از معترضین احداث خط لوله داکوتای شمالی حمایت کرد.

همینطور سناتور دموکرات ایالت ورمونت برنی سندرز که در توییتر از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای شنیدن اعتراض سرخپوستان آمریکا و میلیونها نفری که با احداث خط لوله داکوتای شمالی مخالف بودند تشکر کرد.

XS
SM
MD
LG