لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

برگزاری هفتاد و پنجمين سالگرد تصفيه های استالينی در مسکو


مراسم يادبود هفتاد و پنجمين سالگرد پاکسازی سياسی استالين برگزار شد. عزاداران روز سه شنبه در مسکو جمع شدند، تا ياد ميليون ها نفری را که در سال ۱۹٣۷ توسط «ژوزف استالين» ديکتاتور وقت شوروی سابق کشته شدند و يا به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شدند، گرامی دارند.

در کليسای منطقه باتوفو در جنوب مسکو عزاداران به ياد هزاران نفری که ۷٠ سال پيش در اين محل طی برنامه تصفيه سياسی استالين، کشته شدند، شمع روشن کردند.

هر سال، ده ها عزادار با شرکت در مراسم اين کليسا، گلهای خود را نثار صليب يادبود کسانی می کنند که پس از تحمل رنج زياد، جان باختند.

از زمان فروپاشی اتحاد جماهير شوروی در سال ۱۹۹۱، روز سی ام اکتبر در روسيه به عنوان يادبود قربانيان سرکوب سياسی سال ۱۹٣۷ تعيين شده است. سرکوبی که اصطلاحا به آن «تصفيه بزرگ» می گويند و طی آن ميليونها نفر از مخالفان دستگير، زندانی و کشته شدند.

از سال ۱۹٣٠ تا پس از مرگ استالين در سال ۱۹۵٣ از منطقه باتوفو برای اعدام استفاده می شد و تنها در سال ۱۹٣۷ تا ۱۹٣۸ حدود بيست هزار نفر از جمله شماری از کشيشها و هنرمندان در اين محل اعدام شدند.

اينگونه اقدامات تقريبا تا زمان مرگ استالين در سال ۱۹۵٣ بی وقفه ادامه داشت.

سرگئی کاراگانوف، تحليلگر سياسی که در مراسم بزرگداشت قربانيان سرکوب سياسی استالين حضور داشت، معتقد است حتی با وجود اينکه هنوز بسياری از رهبران مخالفان و فعالان سياسی در روسيه به دادگاه احضار و زندانی می شوند. ولی بازگشت به دوره افراطی گذشته، هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

سرگئی کاراگانوف می گويد: اين بديها و آزار و اذيتها در کشوری که در دوران سخت انتقالی قرار دارد، وجود دارد و به احتمال زياد وجود خواهد داشت. ولی بنظرم، بازگشت به گذشته و حذف ۳٠ ميليون نفر مثل دوران شوروی، غير ممکن است.

بسياری از پروژه های بزرگ ساخت و ساز، که بعنوان افتخار نظام کمونيستی از آنها ياد می شود، توسط زندانيان دوران شوروی ساخته شده است.
XS
SM
MD
LG