لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

آسوشیتدپرس: تصاویر ماهواره‌‌ای در بندر لاذقیه دود و خرابی را نشان می‌دهد


صحنه آتش سوزی پس از حمله ۲۸ دسامبر به بندر لاذقیه - سانا
صحنه آتش سوزی پس از حمله ۲۸ دسامبر به بندر لاذقیه - سانا

تصاویر ماهواره‌ای که این هفته از بندر لاذقیه در سوریه به دست آمد، آهن‌پاره‌هایی را که از آنها دود به هوا می‌رود، نشان می‌دهد. به نوشته آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه، این تصاویر ماهواره‌ای پس از حمله موشکی گزارش‌شده اسرائیل و ساعاتی پس از آنکه آتش‌نشانان آتش‌سوزی عظیمی را در بندر مهار کردند، گرفته شد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد حمله‌ روز سه‌شنبه که از دریای مدیترانه انجام شد، یکی از بزرگ‌ترین حملاتی بود که اسرائیل به سوریه انجام داد و آتشی را در پایانه کانتینری شعله‌ور کرد که ساعت‌ها ادامه داشت و خسارات مادی قابل توجهی ایجاد کرد.

آن حمله به بیمارستان و اداره‌های مجاور بندر آسیب رساند و همچنین شیشه‌های ساختمان‌های مسکونی و خودروهای پارک شده در منطقه نزدیک بندر را شکست. صدای انفجار کیلومترها دورتر شنیده شد.

این دومین حمله از این دست به تاسیسات بندر در ماه جاری میلادی بود.

بیشتر واردات به سوریه از طریق بندر لاذقیه انجام می گیرد، کشوری که طی یک دهه جنگ داخلی و تحریم‌های اعمال شده توسط غرب، ویران شده است. حمله دیگری نیز در هفتم دسامبر (۱۶ آذر) صورت گرفت. رسانه‌های سوریه آن زمان گزارش دادند که هواپیماهای جنگی اسرائیل به پایانه کانتینری حمله، و آتش‌‌سوزی بزرگی را ایجاد کردند.

عکس‌های ماهواره‌ای شرکت پلنت لبز پی‌بی‌سی که روز پنجشنبه به آسوشیتدپرس رسید، دود شدیدی را در روز چهارشنبه بر فراز پایانه کانتینری نشان می‌دهد. این دودها احتمالاً از کانتینرهایی است که در حمله مورد اصابت قرار گرفتند. تصاویر نشان می دهد که حمله با دقت بالا بوده که ظاهرا هدف آن یک کانتینر بوده است.

یک مقام ارتش سوریه گفته است که موشک‌های اسرائیلی از دریا در غرب لاذقیه شلیک شد و به ترمینال اصابت کرد و آتش شعله ور شد. رئیس اداره آتش نشانی لاذقیه، مهند جعفر، نیز گفت: ۱۲ ماشین آتش نشانی ساعت‌ها برای مهار آتش تلاش کردند. او گفت، کانتینرهایی که مورد اصابت قرار گرفتند حاوی قطعات یدکی خودرو و روغن بودند، اما این حمله تلفات جانی نداشته است.

ارتش اسرائیل که به ندرت در مورد حملات خاص یا درباره جزئیات چنین عملیاتی صحبت می‌کند، از اظهار نظر در مورد حمله گزارش شده اخیر به بندر لاذقیه خودداری کرد.

اسرائیل می‌گوید که پایگاه‌های شبه‌نظامیان متحد ایران، مانند گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان را هدف قرار می‌دهد که نیروهایی در سوریه دارد. اسرائيل می‌گوید به محموله‌های تسلیحاتی که گمان می‌رود برای شبه‌نظامیان حزب‌الله ارسال می‌شود، حمله می‌کند.

XS
SM
MD
LG