لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

افزایش قیمت کالاها و کمبود سوخت، چالش بزرگ حکومت سریلانکا


ادامه اعتراضات و درگیری در سریلانکا
ادامه اعتراضات و درگیری در سریلانکا

در پی افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی و همچنین کمبود سوخت و قطع مکرر برق در این کشور جنوب آسیا، صدها هزار نفر از شهروندان شهرهای مختلف از یکماه قبل با حضور در خیابان‌ها، دست به اعتراض زدند. خواسته اصلی تظاهر کنندگان، استعفای همزمان رییس جمهور و نخست وزیر بود. پس از کش و قوسهای فراوان، بالاخره ماهیندا راجاپاکسا نخست وزیر سریلانکا دوشنبه گذشته از سمتش کناره‌گیری کرد، اما برادرش گوتابایا راجاپاکسا که رئیس جمهور است هنوز حاضر به ترک قدرت نشده‌است.

براساس گزارشهای منتشر شده، ارتش و وزارت دفاع سریلانکا به سوی مردم معترض، آتش گشوده و ۸ نفر را کشته و ۲۲۵ نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

اوضاع در کلمبو، پایتخت وخیم گزارش شده است. مردم، بی توجه به مقررات منع رفت و آمد خودروهای زرهی را به آتش کشیده و بیش از ۱۰۰ ساختمان، از جمله خانه های ۴۱ سیاستمدار طرفدار حکومت و یک هتل مجلل متعلق به رییس جمهور را به اشغال خود درآورده‌اند.

رئیس بانک مرکزی، روز چهارشنبه درباره خطر فروپاشی اقتصاد سریلانکا هشدار داد و خواستار تشکیل فوری دولت جدید شد. رئیس جمهور هم اعلام کرد از سمتش استعفا نمی‌دهد اما به زودی نخست وزیر جدید را معرفی می‌کند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم نسبت به استقرار نظامیان در سریلانکا ابراز نگرانی کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «اعتراضهای مسالمت آمیز هرگز نباید از سوی هیچ گروهی مورد خشونت و ارعاب قرار گیرد.

مخالفان دولت می‌گویند بحران جاری در سریلانکا، ناشی از سوءمدیریت اقتصادی دولت‌ها و کسری بودجه عظیم این کشور است.

گوتابایا راجاپاکسا از سال ۲۰۰۵ رییس جمهور این کشور ۲۲ میلیون نفری شده و بعد از آن هرگز حاضر به ترک قدرت نشده‌است.

XS
SM
MD
LG