لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

واکنش‌های مقام‌های ارشد آمریکا به حملات مرگبار تروریستی در سری‌لانکا


از راست میچ مک‌کانل، مایک پنس و نانسی پلوسی
از راست میچ مک‌کانل، مایک پنس و نانسی پلوسی

روز یکشنبه اول اردیبهشت و همزمان با عید پاک، هشت انفجار در چند کلیسا و هتل مختلف در سری‌لانکا جان دست کم ۲۰۷ نفر را گرفت و صدها تن را زخمی کرد؛ انفجارهایی که وزیر دفاع سری‌لانکا می‌گوید اغلب انتحاری بوده‌اند.

این خونین‌ترین خشونت در سری‌لانکا پس از جنگ داخلی این کشور واقع در آسیای جنوبی است که بیش از یک دهه از پایان آن می‌گذرد و بسیاری از مقام‌های برجسته سیاسی و مذهبی جهان، از جمله در آمریکا، آن را محکوم کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نخستین مقام آمریکایی بود که در توئیتی با اشاره به آمار بالای کشته‌شدگان حملات تروریستی سری‌لانکا نوشت:‌ «ایالات متحده با مردم بزرگ سری‌لانکا همدردی می کند. ما آماده کمک هستیم.»

ساعاتی بعد مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت، «نگران نباشید، چرا که می‌دانم شما در جست‌وجوی مسیح هستید، کسی که به صلیب کشیده شد. او اینجا نیست، عروج کرده، درست همانطور که خودش گفت.»

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هم در بیانیه‌ای که در وبسایت این وزارتخانه منتشر شده نوشت، ایالات متحده حملات تروریستی امروز در سری‌لانکا را قویا محکوم و با خانواده و دوستان قربانیان این حملات ابراز همدردی می‌کند.

وی افزود، حمله به مردم بی‌گناهی که در عبادتگاه‌ها برای لذت بردن از طعام روز عید جمع شدند توهین آشکار به ارزش‌های جهانی و آزادی‌هایی است که ما گرامی می‌داریم و از این روست که آمریکا مصمم به شکست تروریسم است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ ساعتی بعد با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود خاطر نشان کرد که این حملات نشان دهنده ماهیت وحشی و بی‌رحم تروریست‌هایی است که تنها هدف آنها تهدید صلح و امنیت است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در توئیتی، ضمن اشاره به کشته شدن چند شهروند آمریکایی در حملات امروز، گفت ایالات متحده آماده است به دولت سری‌لانکا جهت اجرای فوری عدالت در مورد عاملان حمله کمک کند.

وی در ادامه تاکید کرد که آمریکا هرگز دست از مبارزه با تروریسم جهانی نخواهد کشید.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با بیان این که حملات امروز در حالی رخ می‌دهد که سری‌لانکا سخت تلاش می‌کند پس از سال‌ها جنگ یک آینده مشترک را برای مردم بسازد، با بازماندگان قربانیان حملات ابراز همدردی کرد.

میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا هم حملات امروز را یک یادآوری غم‌انگیز از وجود تهدیدهای ادامه‌دار و جهانی تروریسم دانست و گفت، ما در دعا، سوگواری و همبسیگی علیه این دشمن شرور در کنار سری‌لانکا هستیم.

دیگر شخصیت‌های برجسته آمریکایی نیز حملات امروز در سری‌لانکا را محکوم کرده‌اند؛ حملاتی که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است و به گفته پلیس سری‌لانکا، تاکنون هفت نفر در ارتباط با آن بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG