لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

در پی حواشی بازی تراکتورسازی و استقلال؛ هفت تماشاگر بازداشت شدند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

به دنبال حواشی دیدارهای تراکتورسازی و استقلال تهران، معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور از بازداشت ۷ تماشاگر این بازی خبر داد.

حسین ذوالفقاری روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه گفت که بازداشت این افراد به دلیل «انجام حرکات خارج از بحث‌های ورزشی» انجام شده است . همچنین سه چهار نفر دیگر هم «مطلبی نوشته بودند که این موضوع توسط دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی در حال پیگیری است.»

در حاشیه بازی تراکتورسازی و استقلال که در روز جمعه ۱۰ آبان برگزار شده بود، تعدادی از تماشاگران اقدام به سر دادن شعارهایی در حمایت از ترکیه کردند.

همچنین ویدئوهای منتشر شده از حواشی این بازی نشان می دهد که برخی تماشاگران پلاکاردهایی که روی آن «یا چکسلواکی یا یوگسلاوی؛ انتخاب با شما» نوشته شده در دست داشتند. اشاره ای این شعار به تجزیه بدون خشونت کشور چکسلواکی و همچنین جنگ‌های داخلی یوگسلاوی است که در نهایت هر دو این موضوعات به تجزیه این کشور‌ها انجامید.

انتشار این ویدئو ها با واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی روبرو شد.

تماشاگران تراکتورسازی از جمله تماشاگران فوتبال در ایران هستند که بارها در اعتراض به زندانی فعالان سیاسی در ایران اقدام به دادن شعار در حواشی بازی‌های تیم خود کرد‌ه‌اند.

بازداشت های امنیتی در ایران معمولا با طرح اتهامات کلی و بدون حق داشتن وکیل صورت می گیرد و بارها موجب اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر شده است. وزارت خارجه آمریکا نیز پیشتر به روند زندانی کردن معترضان در ایران بدون حق داشتن وکیل اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG