لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

سقوط یک بازیگراجرای نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» را در تئاتر برادوی متوقف ساخت


سقوط یک بازیگراجرای نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» را در تئاتر برادوی متوقف ساخت
سقوط یک بازیگراجرای نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» را در تئاتر برادوی متوقف ساخت

نمایش موزیکال «مردعنکبوتی: تاریکی را خاموش کن» که با سرمایه 65 میلیون دلاری یکی از پرخرج ترین تولید های تاریخ تئاتری برادوی به شمار می رود، از آغاز دچارمشکلات فنی ،مشکل سرمایه گذاری و خطرات جانی برای بازیگران آن بوده است.

روز سه شنبه درآخرین تمرین های عمومی پیش از گشایش نمایش، برای چهارمین بار یکی از بازیگران پس از پرش با یک طناب فلزی مخصوص و سقوط از یک ارتفاع بالا به داخل محل نوازندگان مجروح و راهی بیمارستان شد. هرچند صدماتی که به«کریستوفر تیرنی» یکی از بازیگران اصلی نمایش وارد آمده زیاد جدی نبوده است اما سازمان حمایت از بازیگران تئاتر در نیویورک درحال حاضر مشغول بررسی چگونگی وقوع این حادثه است.

«مرد عنکبوتی: تاریکی را خاموش کن» تازه ترین اثر«جولی تیمور» کارگردان، نقاش و طراح مبتکر برنده جایزه «تونی» است که پیش از این ها نمایش شگفتی برانگیز «شیر شاه» یا Lion King را در برادوی بر روی صحنه آورده است. نمایشی که سال ها با موفقیت در کشورهای مختلف روی صحنه رفته و حتی از روی آن فیلم انیمیشنی نیز توسط استودیوی دیسنی ساخته شده است. اشعار و ترانه های این نمایش موزیکال که با عملیات بندبازی حیرت آور و بی سابقه ای همراه است با موسیقی گروه (The Edge) و با همکاری «بونو»خواننده معروف گروه راک اندرول U2 ساخته شده است و صحنه های مختلف آن در میان دکوری از آسمان خراش های مرتفع شهر نیویورک اجرا می شود. هرچند این تولید پرخرج و پرسروصدای برادوی، از همان آغازکار دچار دردسرهای گوناگون بوده است اما حادثه اخیر مشکلات تازه ای را برسر راه ادامه این موزیکال تازه قرارداده است و درنتیجه تاریخ گشایش آن تا ماه فوریه ٢٠١١ به تاخیر افتاده است.

نمایش موزیکال«مرد عنکبوتی» درمدتی بیش از٨ سال در دست تهیه بوده است. کسر بودجه دراوائل کار موجب شد تا جلوی پیشرفت تولید این نمایش در مراحل مختلف گرفته شود. اما از مهم ترین مشکلاتی که دست اندرکاران این اثرتازه تئاتری با آن روبرو بوده اند، حادثه سقوط آزاد یکی از بازیگران زن ازبالای یکی از آسمانخراش های روی صحنه بوده است. این بازیگرماه ها در حال اغما به سربرد و استخوان مچ دست های بازیگر دیگری که با طناب کش دار مخصوص از بالای یک ساختمان به زیرو به جلوی صحنه می آید نیز در یکی از تمرین های چند ماه گذشته نمایش شکست.

درنمایش «مردعنکبوتی» بیش از ٤١ بازیگر و ١٨ نوازنده ارکسترشرکت دارند. صحنه این نمایش دارای یکی از پیچیده ترین دکورهای تاریخ تئاتر است و بیش از ٢٧ حرکت متهورانه شبیه به بندبازی و سقوط آزاد با استفاده ازطناب های کش دار مختلف در آن انجام می شود. ازجمله در یکی از صحنه های نمایش دو بازیگر اصلی نمایش در فضای بالای سرجمعیت تماشاگر به جنگ تن به تن می پردازند.

تئاتر محل این نمایش برای این که بتواند مبلغ سرمایه گذاری شده را به سرمایه گذاران آن بازگرداند باید در طول چندین سال متوالی هرشب تعداد ١٩٢٨ بلیت بفروشد. درحال حاضر بهای بلیت ها بین ٦٧ تا ١٤٠ دلار به صورتی تعیین شده است که تئاتر بتواند یک میلیون دلار درهفته به گیشه بازگرداند.

«ریک میرامونتز»، سخنگوی نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» روز سه شنبه اعلام کرد که اجراهای آزمایشی این نمایش با رعایت معیارهای ایمنی تازه زیرنظرمقامات دولتی ادامه خواهد یافت.

با این حال «لیو روزال» یکی از مقامات اداره کار شهرداری نیویورک گفته است تا کارکرد این میزان های ایمنی تازه برای نمایش «مردعنکبوتی» از طریق این اداره تائید نشود، ایالت نیویورک از ادامه انجام عملیات هوایی دراین نمایش جلوگیری خواهد کرد. او در ادامه گفت:«چنانچه مدت زمان بیشتری برای اطمینان خاطر کامل از ایمنی این وسائل لازم باشد ما از اجرای این عملیات هوایی خطرناک جلوگیری خواهیم کرد. دست اندرکاران نمایش مردعنکبوتی باید بتوانند معیارهای ایمنی خود را به حدی برسانند که موجب رضایت ماباشد.»

روز دوشنبه «برایان لینچ» یکی از حاضران درمحل نمایش موزیکال مرد عنکبوتی به خبرنگاران گفت:«من از کالیفرنیا برای تماشای این نمایش به نیویورک آمده ام. هرچند ازحوادث دیگری که ضمن تمرین های این نمایش روی داده مطلع بودم اما هیچ فکر نمی کردم که خودم شاهد یکی از آن ها باشم. یعنی فکر می کردم این مشکلات همه برطرف شده و دیگر از این گونه حوادث رخ نمی دهد.»

حادثه سقوط اجرای روز سه شنبه در پایان نمایش و هنگامی رخ داد که شخصیت «گرین گابین» شخصیت «مری جین» را از بالای یکی از آسمانخراش ها به زمین می اندازد و «مردعنکبوتی» به نجات او می شتابد. لینچ می گوید:« این سقوط آزاد همینطور ادامه پیدا کرد بعد یکهو همه جا تاریک شد و توی تاریکی کارگران پشت صحنه به داخل محل ارکستر ریختند و از داخل آن ما صدای جیغ های مری جین را می شنیدیم.»

البته نمایش های موزیکال دیگری نیز در صحنه برادوی دچار مشکلات فنی بوده اند. از جمله «مری پاپینز» که یکی از خانه های روی صحنه آن در سال ٢٠٠٦ ازجای خود حرکت کرد و «تایتنیک» هم در طول مدت نمایش های آزمایشی در سال ١٩٩٧ با مشکلات گوناگونی روبرو بوده است. اماهردو نمایش تبدیل به پرفروش ترین تولیدات تئاتر برادوی شدند.

XS
SM
MD
LG