لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

نقش ژن ششصد میلیون ساله تولید اسپرم برای درمان ناباروری مردان


براساس یافته های پژوهش محققان آمریکایی، ژن مخصوص تولید اسپرم در انسان، شبیه ژنی ست که در موش، انواع پشه، کرم، شقایق دریایی و بیشتر ابتدایی ترین موجودات زنده اسپرم تولید می کند.

نتایج این تحقیق روز پنج شنبه (١٥ ژوییه ) در نشریه «PLoS Genetics» منتشر شده، حاکی از آن است که این ژن و تولید اسپرم، یک پدیده بسیار قدیمی ست که قدمت آن به حدود ششصد میلیون سال پیش بازمی گردد.

پروفسور یوجین ژو، استاد زنان و مامایی دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو در این مورد گفته است هنوز پس از گذشته میلیون ها سال، انسان و پستانداران از این ژن برای تولید اسپرم استفاده می کنند.

پروفسور ژو می گوید: « پایایی چنین مراحل تخصصی و یا عملکرد ( ژنتیکی) بین تعداد بسیاری از گونه های حیوانی که تفاوتهای عمده ای با هم دارند، امری غیرطبیعی ست. این امر به ویژه به این دلیل تعجب برانگیز است که اسپرم از طریق گزینش طبیعی خیلی سریع تغییر می کند و درعالم حیوانات از تنوع خارق العاده ای برخوردار است.»

پژوهشگران اولین بار این ژن را در پشه ها کشف کردند و دریافتند که این ژن عامل اختلال در تولید اسپرم بوده است.

آن ها این ژن را به این دلیل که سلول های تولید شده توسط آن در بیضه پشه مثل مرمر براق بودند، «بوله» ( واژه فرانسوی مرمر) نام گذاری کردند.

پروفسور ژو در سال ٢٠٠١ همین ژن را در انسان کشف کرد و با توجه به وجود این ژن در انسان و پشه، تحقیقات خود را بر شناسایی گستره وجود آن در عالم حیوانات متمرکز کرد و با کمال تعجب دریافت که همان ژن مسئولیت تولید اسپرم در پشه میوه، خروس و مرجان های دریایی را نیز به عهده دارد.

زمانی که پروفسور ژو بیضه این موجودات را زیر میکروسکوپ مطالعه کرد، دریافت که سلولهای توسعه نیافته داخل آن ها نیزبه ژن مرمری شباهت دارند.

پروفسور ژو می گوید احتمال دارد یافته های این تحقیق به تولید نوع جدیدی از داروی باوروی برای مردان متنهی شود.

وی می گوید ژنی مثل «بوله» که تنها عملکرد آن تولید اسپرم است، هیچ تاثیری بر عملکردهای طبیعی دیگر بدن انسان نخواهد داشت.

ژو معتقد است کشف این ژن می تواند به کنترل آفت هایی همچون پشه و کرم کمک کند.

در شرایطی که بخش های کلیدی این ژن در حیوانات شبیه هستند، اما بخش هایی از آن نیز از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت است و این امر تولید آفت کش هایی که عملکرد ژن «بوله» را مختل می کنند و انواع خاصی از آفت ها را هدف قرار می دهد، ممکن خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG