لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

فشارهای سیاسی مانع فعالیت کشتی امداد اسپانیایی شد؛ ادامه بحران برای مهاجران از آفریقا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک کشتی نیروی دریایی اسپانیا چهارشنبه از بندر «کادیز» برای محافظت از شناور امداد «اوپن آرمز» از ایتالیا راهی دریا شد. اسپانیا موافقت کرده است ۱۰ پناهجو را بپذیرد. این ممکن است آخرین ماموریت این شناور مستقر در بارسلون باشد؛ زیرا برای توقف عملیات نجات کشتی های آسیب دیده مهاجران از آفریقا زیر فشار فزاینده ای قرار دارد.

دولت ایتالیا سه شنبه گفت که این شناور را دو هفته برای تحقیقات نگاه خواهد داشت. ایتالیا پس از کابوسی ۲۰ روزه در دریا اجازه داد این شناور با ۸۰ مهاجر پهلو بگیرد. مقام های وزارت کشور ایتالیا می گویند اسپانیا که مقصد اولیه این سفر دریایی بوده، باید تمام مهاجران را بپذیرد.

مقام های ارشد دولت سوسیالیست اسپانیا در یک تغییر رویکرد قابل توجه، سازمان خیریه «اوپن آرمز» را پس از نجات غیرمجاز ۱۶۰ پناهجو در ساحل لیبی علنا به یک میلیون دلار جریمه تهدید کردند.

این معضل نتیجه عدم پذیرش پناهجویان از سوی دولت ایتالیا بود و به مذاکراتی پرتنش با اتحادیه اروپا برای روشن شدن سرنوشت مهاجران سوار بر این شناور منتهی شد.

کارمن کالوو، معاون نخست وزیر اسپانیا، گفت: «اوپن آرمز اجازه عملیات نجات را ندارد و ناخدای شناور در جریان این امر گذاشته شده است. هیچ کس در برابر قانون استثناء نیست.»

سخنگوی حقوقی «اوپن آرمز» می گوید آن ها فقط به وظیفه شان بر مبنای قانون بین المللی دریانوردی برای نجات کشتی آسیب دیده در دریا عمل کردند.

«اوپن آرمز» سه شنبه شب در پی سه هفته کشمکش ناشی از مخالفت دولت ایتالیا با پهلو گرفتن کشتی وارد بندر لامپدوسا در ایتالیا شد. دولت های فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، پرتغال و رومانی پذیرفته اند این مهاجران را بین خود تقسیم کنند.

دولت ایتالیا بنادر آن کشور بر روی شناورهای حامل مهاجران گرفته شده از قایق های آسیب دیده را بسته است. سیاست های پذیرش پناهجو در سال های گذشته موجب ورود بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو به ایتالیا و تقویت جایگاه ماتئو سالوینی، سیاستمدار راستگرا، شده که اکنون وزیر کشور ایتالیا است.

سیاستمداران محافظه کار در اسپانیا هم دولت آن کشور را زیر فشار گذاشته اند و می گویند با دادن اجازه فعالیت به «اوپن آرمز» به استقبال موج پناهجویان رفته است. شمار پناهجویان در اسپانیا در سال گذشته از ۵۰ هزار نفر گذشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG