لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۸

تظاهرات معلمان و دانش آموزان در اسپانيا


تظاهرات معلمان و دانش آموزان در اسپانيا
تظاهرات معلمان و دانش آموزان در اسپانيا

ده ها هزار معلم و دانش آموز مدارس دولتی علیه کاهش بودجه آموزشی در خیابان های مادرید راهپیمایی کردند.

معترضان می گویند دولت راست میانه می خواهد با توجیه بحران بدهی ها، مدارس دولتی را نابود کند و به جای آن مردم را به سمت مدارس خصوصی سوق دهد.

دولت محلی در مادرید که از سوی حزب مردم اداره می شود، حزبی که اتنظار می رود برنده انتخابات عمومی در ماه نوامبر سال جاری باشد، از معلمان دبیرستان ها خواسته است دو ساعت کلاس اضافه در هر هفته تدریس کنند که دولت بتواند ۸۰ میلیون یورو صرفه جویی کند.

معترضین با شعارهایی علیه ریاضت های اقتصادی در خیابان های مادرید راهپیمایی می کنند. فرانسیسکو مِلکون، رييس اتحادیه معلمان در مادرید، می گوید: کاهشی که در سال گذشته صورت گرفت و دستورالعمل هایی که برای کاهش بودجه در سال تحصیلی جاری صادر شده است، به کیفیت آموزش در مدارس عمومی صدمه می زند و البته کیفیت کلی آموزش نیز آسیب خواهد دید.

حزب سوسیالیست حاکم در اسپانیا سال گذشته برای اجتناب از دچار شدن به وضعیت مشابه یونان، طیف وسیعی از سیاست های ریاضت اقتصادی را به اجرا گذاشت، اما، اتحادیه ها نگرانند با پیروزی حزب مردم در انتخابات ماه آینده کاهش بیشتری در حوزه های اقتصادی صورت گیرد، آن هم در کشوری که از هر ۵ نفر یک نفر بدون شغل است.

اسپانیا مانند دیگر کشورهای حوزه یورو، به شدت برای جبران کسری بودجه از هزینه های خود می کاهد.

معلمان اسپانیا از میانگین کشورهای ثروتمندتر درآمد بیشتری دارند، زیرا ساعات بیشتری تدریس می کنند. اما می گویند، اضافه کردن ساعات تدریس تنها یکی دیگر از اقدامات حزب مردم در کاهش بودجه مدارس عمومی است که هدف از آن سوق دادن خانواده ها به سوی مدارس خصوصی است.

XS
SM
MD
LG