لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

اسپانيا با استقرار فناوری دفاعی ضدموشک های بالستيک آمريکا در خاک خود موافقت کرد


اسپانيا با استقرار فناوری دفاعی ضدموشک های بالستيک آمريکا در خاک خود موافقت کرد
اسپانيا با استقرار فناوری دفاعی ضدموشک های بالستيک آمريکا در خاک خود موافقت کرد

دو دولت اسپانيا و ايالات متحده موافقت کردند چهار کشتی جنگی ايالات متحده که مجهز به فناوری ضد موشک های بالستيک هستند در آب های دريای مديترانه و در سواحل جنوب اسپانيا، مستقر شوند.

اندرس فوک راسموسن، دبير کل ناتو، می گويد: روز چهارشنبه اسپانيا و ايالات متحده موافقت کردند برای حمايت از سيستم دفاع موشکی ناتو، کشتی های ايالات متحده، در اسپانيا لنگر اندازند. اين پيمان نشان از تعهد دو کشور به اتحاد ما و همکاری در زمينه دفاع دارد. اين موافقتنامه قدم مهمی در تلاش های مشترک ما جهت دفاع از شهروندان، نيروها، و کشورهای عضو ناتو در مقابل تهديدهای موشکی است.

دو کشور موافقت کردند ناوهای جنگی ايالات متحده در بندر روتا که از اوايل دهه ١۹۵٠ پايگاه کشتی های نيروی دريايی آمريکا است، مستقر شوند.

لئون پانتا، وزير دفاع ايالات متحده، گفت: اعلام اين خبر حامل پيامی است که ايالات متحده همچنان بر تعهدات خود پابرجاست و ما به رابطه خود با اروپا در زمينه دفاعی متعهديم.

استقرار اين کشتی ها در دريای مديترانه بخشی از سيستم دفاع ضدموشکی دولت آمريکا برای محافظت اروپا در مقابل حمله های موشکی است. سيستم های دفاع ضدموشکی ديگری نيز در خاک لهستان و رومانی برپا خواهد شد.

حوزه لوييز رودريگز زاپاترو، نخست وزير اسپانيا، همکاری مشترک دو کشور را ستود و گفت: اسپانيا همکاری خود را نشان داده و متعهد به دفاع از اروپاست. اسپانيا از اين طرح که هدف آن بهبود سيستم دفاعی و امنيت شهروندان ماست، حمايت می کند.

هفت ماه پيش نيز پنتاگون يک ناو جنگی را که مجهز به سيستم رادار بسيار پيشرفته ای است به دريای مديترانه فرستاد.

اين سيستم دفاع موشکی که برای حفاظت اروپا در مقابل تهديد اتمی احتمالی ايران طراحی شده سال گذشته مورد تصويب سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG