لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

محافظه کاران اسپانيا در انتخابات سراسری اين کشور پيروز شدند


محافظه کاران اسپانيا در انتخابات سراسری اين کشور پيروز شدند
محافظه کاران اسپانيا در انتخابات سراسری اين کشور پيروز شدند

حزب مردم با ديدگاههای راست ميانه در انتخابات پارلمانی در اسپانيا با کسب اکثريت قاطع۳۵۰ کرسی پارلمان اين کشور به هفت سال تسلط سياسی سوسياليستها پايان داد، و ماريانو راهوی، رهبر حزب، نخست وزير تازه اسپانيا شد.

سوسياليستهای اسپانيا به شکست خود در مقابل حزب راست ميانه مردم، در انتخابات پارلمانی اين کشور اذعان کردند، و ماريانو راهوی رهبر حزب دست راست ميانه که حزبش اکثريت بزرگ کرسی های پارلمان را به دست آورد، عملأ به عنوان نخست وزير اسپانيا، معرفی شد.

ماريانو راهوی که ۵۶ ساله است و قبلاً وزير کشور اسپانيا بوده در نخستين سخنرانی خود گفت: من نخست وزير همه مردم اسپانيا هستم. و منافع اسپانيا را همواره بر هر امر ديگری ترجيح خواهم داد. اما نبايد انتظار داشت اوضاع کشور به صورت معجزه آسا بهبود يابد.

آلفردو پرز روبالکابا، کانديدای حزب سوسياليست اسپانيا در انتخابات پارلمانی، می گويد گرچه با تمام قوا تلاش کردند از افتادن کنترل کامل پارلمان به دست حزب مردم جلوگيری کنند، اما حزب او بازنده شد.

روبالکابا در خلال مبارزات انتخاباتی اش نتوانست مردم را متقاعد کند که با هم حزبی اش، خوزه لوئيس رودريگز زاپاترو، نخست وزير فعلی، تفاوت دارد.

نتيجه شمارش آراء نشان داد که اکثريت کرسيهای مجلس سفلای پارلمان اسپانيا در دست حزب مردم قرارگرفته است.

مردم در حالی به پای صندوقهای رأی رفتند که اسپانيا به دلايل متعدد، از جمله نرخ روزافزون بيکاری، کاهش هزينه های عمومی و بدهيهای سرسام آور در حوزه يورو، در خط مقدم کشورهايی قرار دارد که برای بقای خود می جنگند.

اما حتی با جابجايی ديدگاهها و مواضع در صحنه قدرت سياسی اسپانيا، پيش بينی می شود، دشواريهای بزرگتر هنوز در راه است.

ماريانو راهوی، نخست وزير منتخب و رهبر حزب مردم، می گويد، برای فرو نشاندن التهاب بازارهای مالی، اقدامات سخت گيرانه تر و صرفه جوييهای بيشتری بايد صورت گيرد.

روبالکابا در مبارزات انتخاباتی اش وعده داده بود که بر خلاف حزبش، با حفظ هزينه ها و خدمات عمومی به تلاشهايش در راستای کاستن از نرخ بيکاری و فعال کردن مجدد اقتصاد، ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG