لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

گزارش: کشف يک شهر باستانی مرکز خلفای بنی اميه در اسپانيا


گزارش: کشف يک شهر باستانی مرکز خلفای بنی اميه در اسپانيا
گزارش: کشف يک شهر باستانی مرکز خلفای بنی اميه در اسپانيا

در اسپانيا، با کشف يک شهر باستانی که مرکز حکومت خلفای بنی اميه بود، گوشه هايی از زندگی در جنوب آن کشور در هزار سال پيش از پرده ابهام، بيرون افتاده است.

مدينه الزهرا يا شهر درخشان در محوطه ای به وسعت يکصد و دوازده هکتار در نزديکی قرطبه -- کوردوبای اسپانيا –قرار دارد. بقايای شهر و کاخ های آن، که به تازگی توسط باستانشناسان از زير خاک بيرون آورده شده است، اکنون در دست مرمت و بازسازی است.

ايماکولاتا مونيوز، کارشناس مرمت مدينه الزهرا، می گويد از آنجا که شرايط اقليمی در کشورهای مديترانه تقريباً مثل هم است، ما می توانيم شيوه خاکبرداری و حفاری، و مرمت و بازسازی اين محوطه را در اختيار باستانشناسان ديگر کشور های منطقه و شمال آفريقا هم قرار دهيم.

ايماکولاتا مونيوز می گويد «از زمانی که عبدالرحمن سوم، خود را خليفه امويان خواند و مدينه الزهرا را مرکز خلافت خود قرار داد، بيش از يک هزاره می گذرد. عبدالرحمن سوم در فاصله سالهای ۹۱۲ تا ۹۶۱ بر جنوب اسپانيا و قرطبه حکومت کرد. ساخت کاخ ها و بناهای شهردرخشان بيش از سی سال به طول انجاميد، اما اين شاهکار معماری اسلامی تنها هفتاد سال بعد ويران شد.»

فوئنسانتا نيه تو، مهندس معماری و کارشناسی که در مدينه الزهرا فعاليت می کند، می گويد «اين شهر نه تنها ميان معماری اسلامی با معماری اسپانيا پل ارتباطی ايجاد کرده، بلکه تاريخ اسلام را با کشورِ ما پيوند زده است.»

اشيا و آثار کشف شده در مدينه الزهرا در موزه ای در همان محوطه به نمايش گذاشته شده است. موزه، مجموعه چشمگيری دارد از اشيايی از جنس فلز، سنگ، عاج، مرمر و شيشه که در زمان عبدالرحمن سوم اموی، به کار می رفته است.

اين شهر و موزه يکی از جاذبه های بزرگ گردشگری اسپانياست و جهانگردان بسياری را به قرطبه می کشاند.

XS
SM
MD
LG