لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

شکوفايی تازه هنر و صنعت کاردستی در منطقه کاتالونی اسپانيا


شکوفايی تازه هنر و صنعت کاردستی در منطقه کاتالونی اسپانيا
شکوفايی تازه هنر و صنعت کاردستی در منطقه کاتالونی اسپانيا

در اسپانيا برغم مشکلات اقتصادی و اجتماعی، و به دور از شلوغی و هياهوی بارسلون ناحيه آرام کاتالونی با هنر و صنعت کاردستی خود به شکوفايی جديدی دست می يابد.

بسياری از جهانگردان در سفر تابستانی خود به اسپانيا به کاتالونی می روند تا از فستيوال های هنری و کارگاه های هنرمندان آن ناحيه ديدن کنند. هنری که ريشه در فرهنگ و گذشته آن کشور دارد. از سفالگری تا سراميک و کار چرم. صنايع دستی سنتی اسپانيا که با خلاقيت و هنر نسل جوان آميخته شده است.

شهر کوچک آرجنتونا، ميزبان جشنواره بين المللی سفال و سراميک است. در اين فستيوال جوزپ ترول به نسل جوانتر هنر سفالگری را می آموزد. او سال ها قبل مزرعه و دام خود را فروخت تا اين صنعت و هنر را بياموزد اما می گويد تقاضا برای اشيا سفالی در گذشته بيشتر بود.

جوزپ ترول می گويد: «چيز ها عوض شده. خيلی از وسائلی که در خانه ها استفاده می شه الان از پلاستيکه. قبل از پلاستيک همه چيز از خاک درست می شد. سراميک بود. حالا از سراميک برای تزيين و هديه دادن استفاده می شه.»

صنايع دستی سفالی و سراميک کاتالونی که به ساير نقاط اروپا صادر می شود برای اين ناحيه اسپانيا درآمد بسياری را فراهم می کند.

در همين حال در فضای باز موزه پابلو اسپانيول بارسلون هنرمند ديگری يک کار هنری به نام نقشه نبرد را خلق کرده است، کاری بر روی چرم که از صنايع سنتی آن کشور به شيوه مدرنی بهره جسته است. اين هنرمند می گويد:«بازديد کننده ای که اينجا ميآد می پرسه اين چيه. معنيش رو نمی دونه و توجهشو جلب می کنه. ما کارهايی رو توليد می کنيم که با استفاده سنتی متفاوته. اشيايی که داستانی رو تعريف کنند و مفهوم داشته باشند. در اين مورد اين يک اعتراض به جنگه. برای حمايت از هر کشور و خانواده ای است که از جنگ رنج می بره.»

شايد چندان مايه شگفتی نباشد که زادگاه سالوادردالی، خوان ميرو و آنتونی تپييز و جايی که پابلو پيکاسو بخشی از زندگی خود را در آن گذراند، مهد هنر و خلاقيت های جوان شده است.

XS
SM
MD
LG