لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

گاوبازی در کاتالونيای اسپانيا ممنوع می شود


گاوبازی در کاتالونيای اسپانيا ممنوع می شود
گاوبازی در کاتالونيای اسپانيا ممنوع می شود

منطقه خودمختار قدرتمند کاتالونيا در شمال شرق اسپانيا، روز يکشنبه با برپايی آخرين مسابقه گاوبازی با اين سنت ديرآشنای خود، وداع کرد. از روز اول ژانويه سال ميلادی آينده، برگزاری اين تفريح خونين برای هميشه در کاتالونيا، ممنوع خواهد شد.

گروههای حمايت از حيوانات روز يکشنبه در مقابل صف بليط مسابقه گاوبازی، با نوشيدن شامپاين، پايان اين سنت ديرينه و اين تفريح در عين حال خونين را جشن گرفتند.

از روز اول ژانويه سال ۲۰۱۲ برگزاری مسابقات گاوبازی برای هميشه در کاتالونيا ممنوع خواهد شد.

اين مسابقه که همه بليطهای آن به فروش رفته بود در استاديوم ۲۰ هزار نفره شهر بارسلونا و در حضور برخی از ماتادورها يا گاوبازان قديمی و معروف شهر، برگزار شد.

در سالهای اخير، با توجه به افزايش سطح آگاهی افکار عمومی کاتالونيا، از ميزان محبوبيت اين مسابقه به تدريج کاسته شده بود.

اسپانيايی ها در مورد مسابقه گاوبازی نظرات کاملاً متفاوتی دارند، برخی آن را بخش مهمی از ميراث فرهنگی ريشه دار خود می دانند، و برخی ديگر آن را ورزش وحشيانه ای توصيف می کنند که جايی در دموکراسی متمدن ندارد.

اما منتقدان می گويند، انگيزه اصلی ممنوع شدن مسابقه گاوبازی در کاتالونيا، بيش از آنکه جنبه حيوان دوستی داشته باشد، به رخ کشيدن استقلال فکری مردم کاتالونيا در مقايسه با کل اسپانيا است.

سوريا گَستون، يکی از مخالفان مسابقه گاوبازی، می گويد: يقيناً خيلی از احزاب سياسی سعی می کنند از اين قانون به نفع خود، استفاده کنند. اما ما نبايد فراموش کنيم که طرح مسأله لزوم توقف مسابقات گاوبازی از ابتدا صرفاً با هدف حمايت از حيوانات و جلوگيری از رفتار وحشيانه با آنها صورت گرفته است.

خبر ممنوع شدن برگزاری مسابقات گاوبازی به همان اندازه که برای بسياری از مردم، بويژه آنان که از حيوانات حمايت می کنند، خوشايند بود، تعداد ديگری را به شدت نگران کرده است. دسته دوم معتقدند، در حال حاضر با توجه به ناامن بودن چشم انداز اقتصادی، ممنوعيت برگزاری مسابقات گاوبازی به وخامت مشکل بيکاری دامن خواهد زد.

مانوئل آروس، آشپز يکی از رستورانهايی که در جوار استاديوم گاوبازی شهر بارسلونا قرار دارد، می گويد: بخش زيادی از درآمد شهر از طريق مسابقات روز يکشنبه تأمين می شد و با اين حساب، شهر از اين بخش از درآمد روزهای يکشنبه اش محروم می شود، اما وضعيت هميشه يک جور نمی ماند.

XS
SM
MD
LG