لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

اعتراض های سیاسی در اسپانیا ادامه دارد


میدان پورتا دل سُل در مادرید، بامداد شنبه
میدان پورتا دل سُل در مادرید، بامداد شنبه

هزاران اسپانیایی روز شنبه دستور دولت مبنی بر ممنوعیت تظاهرات را نادیده گرفته و به اعتراض به بیکاری گسترده و بحران اقتصادی ادامه دادند.

تاکنون پلیس برای متوقف ساختن اعتراض ها که مغایر ممنوعیت فعالیت های سیاسی در روز پیش از انتخابات است، مداخله نکرده است. بر اساس قانون انتخابات فعالیت های سیاسی در روز شنبه به عنوان «روز تفکر» ممنوع است. روز جمعه آخرین روز مبارزه انتخاباتی بود. در همین حال تظاهرکنندگان در مادرید برای احترام به قانون ممنوعیت فعالیت های سیاسی، پیش از آغاز تظاهرات چند دقیقه سکوت کردند. معترضان می گویند به تظاهراتی که از روز ۲۵ اردیبهشت آغاز شده، ادامه خواهند داد.

انتظار می رود حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا در انتخابات کرسی های زیادی را از دست دهد. دولت در تلاش است تا بر رکود اقتصادی غلبه کرده و اشتغال ایجاد کند. اسپانیا با ۲۱/۳ درصد نرخ بیکاری بیش از هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا بیکار دارد. این رقم برای افراد بین ۱۸تا ۲۵ سال به ۴۵ درصد هم بالغ می شود. ناظران می گویند احزاب مخالف دولت قصد دارند با پیروزی در این انتخابات، راه را برای بازگشت به قدرت در انتخابات عمومی مارس آینده هموار کنند.

XS
SM
MD
LG