لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

اعتصاب و اعتراض کارگران در اسپانیا


اعتصاب و اعتراض کارگران در اسپانیا
اعتصاب و اعتراض کارگران در اسپانیا

در اسپانیا کارگران به مدت ٢٤ ساعت دست به اعتصاب زده اند. آنها به اعمال اصلاحات گسترده در قوانین کار و اجرای دور تازۀ سیاستهای ریاضت اقتصادی که قرار است دولت آن کشور روز جمعه آغاز آن را اعلام کند، معترض هستند.

اعتراض ها در مادرید در روز پنجشنبه رفت و آمد شهری، خدمات هوایی و فعالیت کارخانه ها را مختل کرد و سرویس های هوایی را بشدت کاهش داد.

وزارت کشور اسپانیا گفت دست کم ٥٨ تظاهرکننده، اغلب به دلیل کوشش برای مختل کردن حرکت اتوبوس ها، دستگیر شده اند و ٩ نفر نیز در درگیری ها زخمی شده اند.

اتحادیه های کارگری اسپانیا سیاستهای دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا به ویژه تغییرات در قانون کار را زیر سؤال برده اند. مقررات جدید، اخراج کارگران و کاهش دستمزدهای آنها را برای کارفرمایان آسان ترمی سازد.

اقتصاد اسپانیا زیر فشار قرار دارد و در آستانۀ دومین رکود خود طی سه سال اخیر است. نرخ بیکاری ٢٣ درصدی در اسپانیا نشان می دهد که میزان بیکاری در آن کشور، از هر کشور دیگری در اتحادیۀ اروپا بیشتراست.

وزیر دارایی اسپانیا می گوید از نظر دولت مهم نیست چه تعداد کارگر در اعتصاب شرکت کنند، آنچه اهمیت دارد آن است که دولت بتواند اقتصاد اسپانیا را احیا کند. وی افزود دولت قصد ندارد تسلیم شود.

XS
SM
MD
LG